Dramat mieszkańców Trzebini. Nie odwiedzą grobów bliskich na Wszystkich Świętych

2022-09-23 8:55
Dramat mieszkańców Trzebini. Nie odwiedzą grobów bliskich na Wszystkich Świętych
Autor: PAP/Łukasz Gągulski Dramat mieszkańców Trzebini. Nie odwiedzą grobów bliskich na Wszystkich Świętych

Cmentarz w Trzebini przy ulicy przy ul. Jana Pawła II w rejonie osiedla Gaj został zamknięty do odwołania. Na pewno nie będzie można wejść na jego teren również 1 listopada, podczas uroczystości Wszystkich Świętych, co dla mieszkańców miasta stanowi prawdziwy dramat. W czwartek, 22 września w rejonie nekropolii rozpoczęły się badania. Ekspertyzy pozwolą określić dalszy kierunek działań w tym miejscu.

Zapadlisko na cmentarzu w Trzebini

Ziemia na cmentarzu parafialnym przy ul. Jana Pawła II zapadła się we 20 września rano. Dziura ma głębokość 10 metrów i średnicę ok. 20 metrów. Dotychczas lej pochłonął 61 ciał zmarłych z 40 grobów. Zwłoki mogą znajdować się kilkanaście metrów od dna leju. W czwartek (22 września) zapadlisko pogłębiło się o kilka metrów.

Mieszkańcy Trzebini nie będą mogli odwiedzić grobów bliskich 1 listopada

Cmentarz został zamknięty do odwołania. W rejonie nekropolii rozpoczęły się badania. Później prowadzone będą także na terenie ogródków działkowych i w innych wyznaczonych przez ekspertów miejscach w Trzebini. Ekspertyzy pozwolą określić dalszy kierunek działań w tym miejscu. Wiadomo już, że cmentarz przy ulicy przy ul. Jana Pawła II będzie zamknięty także 1 listopada, na Wszystkich Świętych. To prawdziwy dramat dla wszystkich mieszkańców Trzebini, którzy nie będą mogli odwiedzić grobów swoich bliskich.

Co z ciałami z grobów, które znalazły się w zapadlisku?

Archidiecezja krakowska, której podlega Parafia Niepokalanego Serca NMP, zapewniła, że po likwidacji leju i zabezpieczeniu miejsca ponownie staną tu nagrobki i zostaną poświęcone. Zapadlisko na cmentarzu jest dziesiątym takim od sierpnia ubiegłego roku w Trzebini na terenie kontrolowanym przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK). To największe z dotychczasowych zapadlisk i - w przeciwieństwie do poprzednich - powstało nagle.

Odwrócił się w czasie jazdy i doprowadził do katastrofy. 48-latek przygnieciony przez ciągnik

QUIZ. Historia i teraźniejszość. Większość pada przy piątym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Bolesław Chrobry został koronowany na króla Polski w...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE