Leonardo da Vinci, Dama z gronostajem

i

Autor: Albin Marciniak/East News Ta grudniowa transakcja przeszła do historii. Ile zapłacono za "Damę z gronostajem"?

Wiadomości

Dokładnie siedem lat temu dokonano "transakcji stulecia". Ile kosztowała "Dama z gronostajem"?

2023-12-28 20:17

W grudniu 2016 roku doszło do niezwykle znaczącej sprzedaży nazywanej nawet transakcją naszego stulecia. Fundacja Książąt Czartoryskich sprzedała Skarbowi Państwa obraz Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem" nazywany także potocznie "Damą z łasiczką" wraz z kolekcją Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Ile zapłacono za "Damę z gronostajem"? Kwota póki co pozostaje niepobitym polskim rekordem. Gdzie jest oryginał?

O takich kwotach nigdy wcześniej nie było mowy na polskim rynku sztuki

Mija siedem lat od sprzedaży "Damy z gronostajem". Obraz Leonarda da Vinci namalowany około 1489 roku na desce orzechowej o wymiarach dokładnie 54,7 na 40,3 cm wraz z pozostałymi dziełami z kolekcji został sprzedany 29 grudnia 2016 roku za astronomiczną kwotę 100 mln euro. Obraz był własnością krakowskiej Fundacji Książąt Czartoryskich, a decyzję o odkupieniu przez skarb państwa podjął ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński. 18 maja 2017 roku "Dama z gronostajem" znalazła się w gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie. Cena pobiła wszelkie rekordy i sprawiła, że o polskiej transakcji dyskutowano na świecie. Choć od tego momentu minęło równo siedem lat, to ile jest warta "Dama z gronostajem" jest nadal najczęściej wyszukiwanym przez internautów zagadnieniem związanym ze sztuką. Plotki głosiły, że do transakcji doszło w obawie przed sprzedażą obrazu szejkowi. 

Kraków. 100 mln euro za kolekcję z jedną perłą w koronie

Obraz potocznie nazywany "Damą z łasiczką" w 1788 roku kupił książę Adam Jerzy Czartoryski. Później, w czasach powstania listopadowego, które wybuchło w 1830 roku, a rok później zakończyło się naszą klęską, został wywieziony do Paryża, aby nie ukradli go zaborcy. Teraz jest własnością Państwa i najcenniejszym obrazem w polskich zbiorach. Przedstawia on Cecylię Gallerani, kochankę księcia Mediolanu. Ciekawostką jest to, że na żywo obraz wydaje się jeszcze mniejszy niż można sobie wyobrazić myśląc o jego i tak małych rozmiarach. Gdzie jest obecnie "Dama z gronostajem"? Po ekspozycji w Muzeum Narodowym, obraz będący częścią najcenniejszej w Polsce i jednej z najcenniejszych kolekcji w Europie można zobaczyć w jednej z 26 sal ekspozycyjnych, na dwóch piętrach wyremontowanego Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

ZOBACZ TAKŻE: Justyna Kowalczyk-Tekieli, Wersow i Friz, i wiele innych. Tak sławni mieszkańcy Małopolski świętują Boże Narodzenie

Nosowska o tym czym jest zdrada / Mellina #52