Dodatek gazowy 2023

i

Autor: Paweł Jaskółka/SUPER EXPRESS

Dodatek gazowy 2023. Kto dostanie dofinansowanie? Ile wynosi dodatek do ogrzewania gazowego?

2022-12-02 15:52

Dodatek gazowy - dla kogo jest nowe dofinansowanie do ogrzewania gazem? Nowy dodatek jest zapisany w projekcie ustawy, która trafiła do Sejmu. Przewidziany jest dla gospodarstw domowych, które korzystają z gazu ziemnego. Z tym, że nie dla wszystkich. Kto dostanie dodatek do ogrzewania gazowego?

Dodatek gazowy. Dla kogo nowe dofinansowanie?

Dodatek gazowy to nowa forma dofinansowania od rządu dla osób, które ogrzewają domy gazem i osiągają niskie dochody. Oprócz tego rządzący wprowadzili zamrożenie cen gazu w 2023 roku dla wszystkich.

Dodatek gazowy uchwalony przez Sejm

Sejm uchwalił ustawę o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Zawiera ona dwa elementy - tzw. dodatek gazowy i zamrożenie cen gazu.

Założeniem projektu jest zamrożenie cen gazu na poziomie tych z 2022 r. Ceną maksymalną zostaną objęci wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach oraz podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.

Dodatek osłonowy. Piec gazowy

Dla odbiorców paliw gazowych w gospodarstwach domowych o najniższych dochodach, zużywających paliwa gazowe do celów grzewczych, w projekcie ustawy zaproponowano mechanizm refundacji podatku od towarów i usług, poniesionego przez tych odbiorców za paliwa gazowe dostarczone w 2023 r. Dodatek gazowy zatem będzie miał formę zwrotu kosztów poniesionych na podatek VAT.  

Refundacja podatku VAT, zgodnie z przedstawionym projektem, będzie przysługiwać gospodarstwu domowemu, które jako główne źródło ogrzewania wykorzystuje kocioł na paliwa gazowe, wpisany lub zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków, a którego przeciętne miesięczne dochody, w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, nie przekraczają 2100 zł, lub 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Tłumy na jarmarku świątecznym w Krakowie