Długi czas oczekiwania na pogrzeb. Pochówki również w soboty

2022-01-13 22:58
Cmentarz Rakowicki
Autor: Kuba Kusy

W Krakowie lawinowo wzrasta liczba pogrzebów. W związku ze zwiększoną liczbą zgonów, na pochówek na cmentarzu komunalnym trzeba czekać nawet dwa tygodnie. By rozładować zatory, od 15.01 grabarze będą pracować również w soboty.

Przed pandemią Zarząd Cmentarzy Komunalnych notował średnio 500 pochówków w miesiącu. Obecnie te liczby są dużo większe. Zdaniem Pawła Sularza, dyrektora ZCK, statystyki są niepokojące. 

W grudniu tych pochówków było 800, ale nawet wtedy nie było potrzeby organizowania pogrzebów w soboty. Myślę, że w styczniu liczba ta może wzrosnąć nawet do tysiąca - stwierdza. 

Dorota Misińska z zakładu pogrzebowego Memento Mori przyznaje, że dłuższe oczekiwanie na pochówek to większe koszty dla żałobników, zwłaszcza w przypadkach, gdy do śmierci doszło z powodu COVID-19.

Dodatkowe opłaty są w prosektoriach, jeśli to zgoda "covidowski", bo tak je nazywamy to niestety koszty są jeszcze większe ze względu na zabezpieczenie sanitarne. Pracownik musi mieć maskę, kombinezon, karawan musi być później zdezynfekowany - wyjaśnia. 

Dodaje, że w takich przypadkach za pochówek trzeba zapłacić około 650 zł. więcej. Obecnie sobotnie pogrzeby będą się odbywać na cmentarzach Rakowickim i Batowickim. Niewykluczone, że niedługo dodatkowe terminy zostaną udostępnione również na pozostałych komunalnych nekropoliach. 

Soda oczyszczona - 10 sprytnych zastosowań sody w kuchni

Czy on będzie dobrym ojcem? Przetestuj swojego partnera

Pytanie 1 z 10
Ostatnio wspomniałaś, że chciałabyś mieć dziecko... Jak zareagował Twój partner?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE