Alarm, syrena

i

Autor: Pixabay

Dlaczego wyją syreny w Krakowie? O co chodzi? [1.08.2022]

2022-08-01 16:18

1 sierpnia przypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. To ważna data nie tylko dla warszawiaków, ale dla mieszkańców całej Polski. Na znak pamięci o tym wydarzeniu w całym kraju o Godzinie „W”, czyli o 17.00 zawyją syreny. Jeśli to możliwe, na ulicach zatrzymają się także samochody, autobusy i tramwaje.

78. rocznica Powstania Warszawskiego. Tak uczcijmy wspólnie „Godzinę W”

W poniedziałek, 1 sierpnia w Krakowie oraz w całej Polsce o godzinie 17.00 przez minutę zawyją syreny alarmowe. To symboliczny hołd dla uczestników Powstania Warszawskiego, które wybuchło 78 lat temu. Co roku o tej godzinie ruch uliczny przystaje, zatrzymują się samochody, a niektórzy kierowcy trąbią. Gwar ucicha, by przez minutę oddać cześć poległym.

Czym było Powstanie Warszawskie 1944 roku?

Choć miało trwać tylko kilka dni, Powstańcy bronili się przez 63 dni - aż do 2 października. Podczas Powstania zginęło ok. 16 tysięcy osób, 20 tysięcy zostało rannych, a 15 tysięcy wzięto do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzałów, dramatycznych warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Powstanie wybuchło przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Zostało zorganizowane w ramach akcji „Burza” przez Armię Krajową, czyli siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego. Powstanie jest największą operacją militarną Armii Krajowej.

Krakowskie obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego

W Krakowie 1 sierpnia odbędą się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przygotowują je wojewoda małopolski, Łukasz Kmita; dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, dr. hab. Filip Musiał oraz prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Grzegorz Surdego.

Oto program:

  • godz.17.00 – uczczenie minutą ciszy Godziny „W”, Rynek Główny przed Bazyliką Mariacką,
  • godz. 17.02 – msza święta w Bazylice Mariackiej w intencji Ojczyzny i poległych za wolność, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego,
  • godz. 18.30 – uroczystości z udziałem Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, plac Jana Matejki w Krakowie.
Express Biedrzyckiej: Gen. Waldemar Skrzypczak: Rosjanie są w kryzysie. To nie przerwa operacyjna

Tych słów używali nasi rodzice, dziś są już zapomniane. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 6
Pegeery to:
litery, krzyżówka