alkohol, napój

i

Autor: pxhere.com Naukowcy są pewni: nie ma bezpiecznej ilości alkoholu

Wiadomości

Dla mózgu i serca jest jak chłosta. Jedno dziennie wystarczy, by zdegradować organizm

2024-04-11 13:56

To, że alkohol spożywany w namiarze szkodzi zdrowiu, wie niemal każdy. Jednak dotąd w powszechnej narracji istniała teoria, że mała ilość procentowego trunku nie jest szkodliwa, a wręcz prozdrowotna. Lampka czerwonego wina pomoże w walce z nadciśnieniem tętniczym i wspomoże pracę układu sercowo-naczyniowego - kto z nas tego nie słyszał? Najnowsze badania sprawiły, że naukowcy doszli do zgoła innych, przerażających wniosków.

"Jedno piwko dziennie nie zaszkodzi". Czy na pewno?

Naukowcy są już pewni: alkohol szkodzi w każdych ilościach, nawet tych najmniejszych. Warto więc, aby ci, którzy uważają, że wypicie jednej lampki wina do kolacji, jednego piwa lub drinka to nic groźnego, przeanalizowali, jak alkohol wpływa na ich zdrowie. "Clinical Nutrition" to oficjalne czasopismo ESPEN - Europejskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego i Metabolizmu. Ukazuje się co dwa miesiące i dostarcza informacji naukowych na temat związku między odżywianiem a chorobami, zarówno w kontekście nauk podstawowych, jak i praktyki klinicznej. To właśnie na łamach tego czasopisma fizjolog Rudolph Schutte z Anglia Ruskin University w Cambridge rozprawił się z powszechnym przekonaniem, że mała ilość alkoholu nie szkodzi. Okazuje się, że każda ilość ma niebagatelny wpływ na mózg, serce czy wątrobę.

Ryzyko chorób układu krążenia i udarów. To cena za chwilę małej "przyjemności"

Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu oddziałuje na prawie każdy narząd w naszym ciele. Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO alkohol wpływa na ponad 200 rodzajów chorób i jest na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia. Picie małych ilości alkoholu może powodować uszkodzenie mózgu, otyłość, gorszą jakość snu, raka, choroby wątroby czy wysokie ciśnienie krwi - co może prowadzić do udarów. Mowa to o wspomnianych małych ilościach spożywanych regularnie. Z kolei nadużywanie alkoholu skraca życie średnio o 16 lat. Diagnoza badaczy w oparciu o najnowsze badania jest jasna: nawet jedno piwo dziennie wystarczy, by zdegradować organizm, zatem nie ma dawki wolnej od ryzyka.

Namioty przed sklepem, szał na ręczniki, dzieci śpiące w kulkach. Tak wyglądało otwarcie Ikei w Krakowie w latach 90. [ZDJĘCIA]

Ten bus sam wozi pasażerów