Derby Krakowa bez kibiców Wisły. Władze Ekstraklasy rozkładają ręcę w tej sprawie

2020-02-27 23:00
Derby Krakowa 2019
Autor: Daniel Szura

To od dobrej woli gospodarza zależy wpuszczenie na trybuny kibiców gości - komentują władze Ekstraklasy. Najbliższe derby Krakowa odbędą się bez obecności fanów Wisły Kraków. Taką decyzję podjął zarząd Cracovii, która jest gospodarzem tego spotkania. Klub argumentuje to ustalenie potrzebą zapewnienia należytego porządku na stadionie.

Przypomnijmy, cała sytuacja jest echem wydarzeń z minionego tygodnia. Najpierw Cracovia zmniejszyła liczbę wejściówek dla fanów Białej Gwiazdy. Dodatkowo do każdego biletu (przyznanych zostało 450 sztuk) konieczna była wpłata 100 zł kaucji. Depozyt miał zostać przeznaczony na ewentualne zniszczenia po derbach. Na wpłatę zespół z Reymonta miał czas do 25 lutego.

Po upływie tego terminu Wisła Kraków poinformowała, że oczekuje przekazania biletów na derby bez stawiania warunków.

Informujemy, że Wisła Kraków SA oczekuje od MKS Cracovii, zgodnie z obowiązującymi regulacjami, przekazania biletów na najbliższy mecz derbowy, stanowiących 5% liczby udostępnionych miejsc bez dodatkowych warunków - czytamy w komunikacie.

Na to szybko odpowiedzieli przedstawiciele Cracovii. Uznali, że skoro Biała Gwiazda nie zamierza wpłacać kaucji, to w takim razie najbliższe derby Krakowa odbędą się bez jej fanów.

Podstawą decyzji MKS Cracovia SSA, znajdującej oparcie w Uchwale II/85 Zarządu PZPN w sprawie zasad udziału kibiców drużyny gości na meczach piłki nożnej podczas rozgrywek szczebla centralnego organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę S.A., jest istnienie uzasadnionych, realnych przesłanek wskazujących na możliwość zaistnienia zagrożeń dla bezpieczeństwa uczestników lub przebiegu meczu, tak jak to wielokrotnie miało miejsce w przeszłości - czytamy w komunikacie Pasów.

Derby Krakowa: komentarz przedstawicieli Ekstraklasy

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z przedstawicielami Ekstraklasy. Okazuje się, że Cracovia działa zgodnie z prawem i derby w Krakowie faktycznie mogą odbyć się bez kibiców Wisły.

Na mocy obecnych przepisów, które zmieniły się na początku sezonu, klub w przypadku zaistnienia realnych przesłanek o wystąpieniu możliwych niebezpiecznych incydentów może odmówić wpuszczenia na trybuny kibiców gości - mówi Bartosz Orzechowski, przedstawiciel Ekstraklasy.

Przypomnijmy, że debry Krakowa regularnie kończą się uszkodzeniami któregoś ze stadionów. Jednym z najsłynniejszych incydentów było spotkania w grudniu 2017 roku, kiedy kibole Cracovii ostrzelali trybunę gości fajerwerkami.

Krakowska drużyna rolkarzy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE