Parkomat Kraków

i

Autor: Maksymilian Tokarczyk, Radio ESKA Strafa Płatnego Parkowania w Krakowie

Wiadomości

Czy w Wielkanoc parkowanie w Krakowie jest płatne? Sprawdź, czy trzeba płacić w strefie

2024-04-01 15:22

Czy w Wielkanoc trzeba płacić w Strefie Płatnego Parkowania w Krakowie? Wiele osób zastanawia się na tym, gdyż święta wielkanocne wypadają już za kilka dni. Wielka Sobota przypada 30 marca, Wielkanoc 31 marca, a Poniedziałek Wielkanocny - 1 kwietnia, w prima aprilis. Czy chcąc wtedy zostawić samochód w Strefie Płatnego Parkowania trzeba uiścić opłatę? Odpowiedź może zaskoczyć, choć lepiej ją znać, by miły dzień w Krakowie nie zakończył się mandatem.

Kraków. Strefa Płatnego Parkowania w Wielkanoc 2024

Już za kilka dni święta wielkanocne. Wielki Piątek przypada 29 marca, lecz jest to dla większości osób normalny dzień pracujący. Wielka Sobota wypada z kolei 30 marca. Wtedy następuje adoracja grobu Chrystusa, a katolicy udają się do kościołów ze święconką, czyli wielkanocnym koszyczkiem pełnym pokarmów, które znajdą się na stole podczas śniadania w Niedzielę Wielkanocną - 31 marca. Potem, 1 kwietnia 2024 nastąpi Poniedziałek Wielkanocny, tzw. lany poniedziałek. Pogoda zapowiada się iście wiosennie, więc zapewne wielu krakowian z pewnością wybierze się na spacery, szczególnie w okolice Rynku Głównego. Do Krakowa przyjedzie też - jak co roku - wielu turystów. Wato więc wiedzieć, czy parkowanie w Krakowie w święta jest płatne? Zgodnie z zapisami uchwały z połowy maja 2023 roku, opłaty nie są pobierane w niedziele oraz wybrane dni świąteczne. Czy zatem trzeba płacić zostawiając samochód w strefie płatnego parkowania w Wielką Sobotę, Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny?

Czy w Wielkanoc parkowanie w Krakowie jest płatne?

Zarząd Dróg Miasta Krakowa informuje, że obszar płatnego parkowania w Krakowie obowiązuje od poniedziałku do soboty w godz. 10.00–20.00, z wyjątkiem wymienionych dni:

  • 1 stycznia – Nowy Rok,
  • drugi dzień Wielkiej Nocy,
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych,
  • 24 grudnia – wigilia Bożego Narodzenia,
  • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Oznacza to, że w Wielką Sobotę (30.03.2024) parkowanie w Krakowie jest płatne. Bezpłatne parkowanie obowiązuje natomiast w drugi dzień świąt wielkanocnych, czyli w poniedziałek, 1 kwietnia. Mapę parkomatów, z których można skorzystać w sobotę i niedzielę znajdziecie tutaj.

ZOBACZ TAKŻE: Tych rzeczy lepiej nie robić w Wielkanoc. Kościół ma jasne stanowisko na ten temat

Groby Polaków znanych z Hollywood i amerykańskie gwiazdy z polskimi korzeniami. Niezapomniani