Koronawirus: czy mogę pojechać na myjnię samochodową lub na działkę? Czy otrzymam mandat?

2020-04-07 15:24 NM
Myjnia
Autor: Pixaby

Za oknem pogoda dopisuje, a to oznacza, że wiele osób może chcieć skorzystać z myjni samochodowej lub wybrać się na swoją działkę. Czy to na pewno dobry pomysł? W kilku miastach Polski posypały się już mandaty! Słusznie? O komentarz poprosiliśmy rzecznika krakowskiej policji.

Czy mogę korzystać z myjni podczas pandemii koronawirusa?

Od 1 kwietnia obowiązują przepisy, które jasno mówią, że miejsce zamieszkania możemy opuszczać tylko w sytuacjach niezbędnych. Są to: podróż do pracy, wyjście na zakupy, czy spacer z psem. Ten ostatni powinien jednak odbywać się w niewielkiej odległości od naszego mieszkania. Jak jest z myciem samochodu? To nie jest czynność niezbędna dla naszego życia.

Czy mogę umyć samochód podczas pandemii koronawirusa?

W obecnej chwili powinniśmy zrezygnować z korzystania z myjni samochodowej. Grozi nam za to mandat. Nie zapominajmy jednak, że nasz samochód ma elementy, które brudne być nie mogą. Zwraca na to uwagę mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Jak pojedziemy wypielęgnować sobie auto na myjnię, to możemy otrzymać mandat. To nie jest niezbędna potrzeba życiowa. Jeśli mamy brudne tablice rejestracyjne, szybę czy reflektory to je wyczyścić musimy, bo w tym momencie naruszamy przepisy ruchu drogowego - mówi Sebastian Gleń.

Jak podkreśla, na myjni również musimy zachować szczególną ostrożność. Dotykamy tam wielu przedmiotów, jak np. wrzut do monet. Na myjniach również są kolejki, a to nie sprzyja naszemu bezpieczeństwu.

Jeśli w innym województwie zdarzyły się w tej kwestii mandaty, to policjanci na pewno mieli podstawy ku temu. Każdy przypadek jest oceniany indywidualnie - dodaje rzecznik policji.

Koronawirus. Posłuchaj, jakie przedmioty trzeba dezynfekować. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Czy mogę pojechać na działkę? Czy otrzymam mandat?

Przypomnijmy, że tereny zielone są wyłączone z zakazów, nie dotyczy to jednak ogródków działkowych. Są to tereny prywatne, nasza druga posesja. A pomiędzy posesjami możemy się przemieszczać. Czy możemy więc przebywać na ogródkach działkowych?

Ważne jest, by na tych działkach przebywać w gronie swoich domowników. Nie zapraszać znajomych na grill, bo obowiązuje zakaz spotkań i będzie to naruszenie. Nie podchodźmy do sąsiadów - mówi Gleń.

Rzecznik podkreśla również, że dzieci nie powinny przemieszczać się np. po alejkach pomiędzy poszczególnymi działkami. Zgodnie z rozporządzeniami, powinny pozostać przy dorosłych. Zaleca również, żeby wizyty na działkach ograniczać do minimum.

Małopolskie muzea można zwiedzać wirtualnie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.