Cracovia

i

Autor: Cracovia.pl

Sport

Decydujące tygodnie dla Cracovii. Wyliczenia mogą budzić niepokój

2024-04-09 14:45

Czy Cracovia może spaść z Ekstraklasy? To pytanie, które niebezpodstawnie może zadawać sobie część kibiców z Krakowa, widząc ostatnią formę piłkarzy. Cracovię od strefy spadkowej dzielą zaledwie trzy punkty. Ostatnie ligowe zwycięstwo „Pasy” odnotowały w lutym. Później było już tylko gorzej. Głównym problemem wciąż pozostaje kłopotliwa passa Cracovii, która nie wygrała ani jednego z siedmiu ostatnich meczów.

Czy Cracovia spadnie z Ekstraklasy? Co mówi matematyka?

Ostatnie miesiące są dla kibiców Cracovii prawdziwym powodem do zmartwień, głównie ze względu na trwającą od lutego ligową niemoc. „Pasy” ostatni mecz wygrały 10 lutego, pokonując przy ul. Kałuży Radomiaka Radom 6:0. Nic nie zapowiadało wówczas fatalnej serii, która rozpoczęła się już osiem dni później, od wyjazdowego remisu z Zagłębiem Lubin. W kolejnych sześciu meczach Cracovia zanotowała cztery remisy i dwie porażki. Efektem ostatniego, domowego remisu z ŁKS-em Łódź było zwolnienie trenera Jacka Zielińskiego, o którym poinformowano 5 kwietnia, tuż po zakończeniu meczu. Na wspomnianym stanowisku zastąpił go Dawid Kroczek, dotychczasowy trener rezerw.

Czy Cracovia spadnie z Ekstraklasy? Obecnie „Pasy” zajmują 12. miejsce w lidze, z dorobkiem zaledwie 29 punktów. Będąca na 16., spadkowym miejscu Puszcza Niepołomice traci do Cracovii trzy „oczka”. Kibiców z ul. Kałuży martwić może nie tylko forma zespołu, ale również trudny terminarz. W niedzielę, 14 kwietnia krakowianie zagrają na wyjeździe z liderem Ekstraklasy – Jagiellonią Białystok. Z kim jeszcze zmierzy się Cracovia? Kolejne mecze wcale nie będą łatwiejsze. Piłkarze z Krakowa zagrają z Puszczą Niepołomice, Lechem Poznań, Górnikiem Zabrze, Śląskiem Wrocław, Rakowem Częstochowa i Ruchem Chorzów.

Matematyczne szanse na spadek Cracovii z Ekstraklasy sprawdził Piotr Klimek, który zajmuje się analizą poczynań klubów piłkarskich. Z wyliczeń wynika, że szanse na spadek Cracovii z Ekstraklasy wynoszą obecnie 11,1 proc. Co niepokojące, przed meczem z ŁKS-em Łódź wynosiły one 7,2 proc.

Podobnych wyliczeń podejmuje się również Artur Fortuna, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej, kibic „Pasów”. Z danych zamieszczonych w serwisie „X” wynika, że szanse Cracovii na spadek wynoszą 12,99 proc.

Warto zaznaczyć, że łatwego terminarza nie mają także piłkarze Puszczy Niepołomice. W kolejnych meczach zagrają z: Lechem Poznań, Cracovią, Koroną Kielce, Pogonią Szczecin, Wartą Poznań, Górnikiem Zabrze i Piastem Gliwice. W najgorszej sytuacji są obecnie Ruch Chorzów (20 punktów) i ŁKS Łódź (18 punktów).

Tak kiedyś wyglądały derby Krakowa. "Święta Wojna" na zdjęciach sprzed lat

DLACZEGO POLSKA REPREZENTACJA PRZEGRYWA?