Bon turystyczny

i

Autor: Unsplash

Wiadomości

Czy bon turystyczny powróci? Minister Nitras postawił sprawę jasno

2024-04-23 18:50

Bon turystyczny w ostatnich latach podbił serca Polaków, którzy dzięki pieniądzom ze świadczenia mogli obniżyć wydatki na podróże. Czy w 2024 roku popularna forma dofinansowania powróci? Czy bon turystyczny 2024 będzie wypłacany? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule.

Czym jest bon turystyczny? Czy świadczenie będzie wypłacane w 2024 roku?

Bon turystyczny po raz pierwszy był wypłacany w 2020 roku, aby wesprzeć zarówno rodziny z dziećmi, jak i polską branżę turystyczną. Świadczenie szybko podbiło serca Polaków, którzy chętnie korzystali z takiej formy dofinansowania do wypoczynku. Bon turystyczny wynosił 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością, kwota świadczenia wzrastała do 1000 złotych.

Bon turystyczny nie był wypłacany beneficjentom w formie gotówki. Dodatek umożliwiał dokonywanie opłat za usługi hotelarskie czy też imprezy turystyczne w całym kraju. Bon turystyczny był wypłacany niezależnie od poziomu dochodów w danej rodzinie od 1 sierpnia 2020 roku do końca marca 2023 roku.

Bon turystyczny 2024. Ile pieniędzy wypłacono w ramach świadczenia?

W czasie obowiązywania bonów turystycznych, wygenerowano ich ponad 4,4 mln, a wartość wszystkich bonów wyniosła ponad 3,6 miliarda złotych. W trakcie trwania programu wypłaty z bonów otrzymało także 28 tysięcy podmiotów z branży turystycznej o łącznej kwocie wynoszącej ponad 3 miliardy złotych.

Najwięcej środków z bonu turystycznego trafiło do województwa małopolskiego - aż 675 mln złotych. Drugie miejsce zajęło województwo pomorskie (543 mln zł wsparcia), a trzecie zachodniopomorskie (470 mln zł).

Czy bon turystyczny będzie wypłacany w 2024 roku?

Wielu Polaków zadaje sobie pytanie, czy bon turystyczny będzie wypłacany w 2024 roku. Niestety, minister sportu i turystyki Sławomir Nitras ocenił, że nie ma powodów do wznawiania bonu turystycznego. "Wydaliśmy na to grube miliardy, to był element potrzebny w pandemii. Nie ma dzisiaj powodów, turystyka się odbiła, hotele są pełne, branża ma coraz lepsze wyniki" - powiedział Nitras. 

Te polskie sieci handlowe odeszły już w zapomnienie. Kiedyś klienci uwielbiali robić tam zakupy

Prezentacja odrestaurowanej taksówki MPK w Krakowie