Wisława Szymborska. Senat ustanowił 2023 rokiem noblistki

i

Autor: Mikulski/AKPA Wisława Szymborska. Senat ustanowił 2023 rokiem noblistki

Quiz

Co Wisława Szymborska ma wspólnego z Korą i Sanah? Oto quiz o polskiej noblistce!

2023-10-17 15:17

W październiku, dokładnie 3 października 1996 roku Wisława Szymborska została laureatką literackiej Nagrody Nobla. Od tego przełomowego wydarzenia mija właśnie 27 lat. Poezja nieżyjącej Szymborskiej jest jednak wciąż aktualna i często sięgają po nią młodzi artyści, w tym wokaliści. Przygotowaliśmy dla Was quiz, w którym możecie sprawdzić, jak dużo wiecie o tej poetce, która przez większość życia mieszkała w Krakowie.

Quiz o Wisławie Szymborskiej. Ile wiesz o polskiej noblistce? 

Tylko trzy Polki zostały laureatkami Nagrody Nobla. Na początku XX wieku była to Maria Skłodowska-Curie, a później dwie kobiety, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk. Szymborska otrzymała tę najbardziej prestiżową nagrodę na świecie za "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". Jej twórczość była bowiem określana poetyką codzienności, ale równie głęboką i metaforyczną, co intelektualne wiersze Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza czy Tadeusza Różewicza. Z przyznaniem Szymborskiej Nagrody Nobla wiąże się pewna ciekawostka, Otóż na przyjęciu noblowskim, w którym uczestniczyło ok. 1250 osób poetka zasiadała obok króla Karola Gustawa XVI. Ponieważ Wisława Szymborska paliła papierosy, udało jej się wyciągnąć koronowaną głowę na "dymka". Władze szwedzkie nałożyły embargo na ich zdjęcie z papierosami. Wszystko po to, by nie siać "zgorszenia". Wisława Szymborska miała nietuzinkową osobowość i upodobania. Sprawdźcie w naszym quizie, jak dużo o niej wiecie.

QUIZ. Wisława Szymborska 27 lat temu dostała Nagrodę Nobla. Co ma wspólnego z Korą i Sanah?

Pytanie 1 z 10
Która polska wokalistka zasłynęła ostatnio piosenką z tekstem wiersza Wisławy Szymborkiej "Nic dwa razy"?

Justyna Kowalczyk-Tekieli mieszka u podnóża gór. Tak wygląda jej piękna posiadłość [ZDJĘCIA]

Trzaskowski komentuje wyniki wyborów parlamentarnych. Zdradza jakie ma plany
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE