Kładka Bernatka

i

Autor: Flickr, CC

Co dalej z kłódkami z kładki Bernatka? Krakowianie zgłosili 600 pomysłów!

2022-07-26 15:16

Zarząd Dróg Miasta Krakowa planuje wymianę poręczy na kładce o. Bernatka, ponieważ część kłódek, które tradycyjnie przytwierdzają do kładki zakochani, została wyrwana. Pozostała po nich uszkodzona siatka, która zagraża bezpieczeństwu zwłaszcza najmłodszych spacerowiczów. Nowe kłódki będzie można przywieszać nadal, jednak o to, co zrobić ze starymi, ZDMK zapytał mieszkańców. W odpowiedzi przyszło ponad 600 pomysłów.

Kładka Ojca Bernatka to przeprawa na Wiśle łącząca Kazimierz z Podgórzem. Miejsce stało się ważne i symboliczne dla wielu par zakochanych – z Krakowa i nie tylko. To właśnie tam zawieszają kłódki z napisanymi lub wygrawerowanymi imionami, ważną dla pary datą lub przyrzeczeniem miłości, a następnie... wyrzucają kluczyk do Wisły.

Siatka nie zniosła ciężaru kłódek, a były też próby ich wyrwania po nieudanych związkach lub po prostu kradzieży dla zysku. Zarząd Dróg Miasta Krakowa planuje usunąć podziurawioną siatkę i zastąpić ją nowymi poręczami, na których nadal będzie można przywieszać kłódki. Co jednak zrobić z tymi, które przytwierdzone są do elementów, które zostaną wymienione? Okazało się, że do ZDMK mieszkańcy przysłali ponad 600 pomysłów.

Mieszkańcy zaproponowali m.in. zdjęcie kłódek i poddanie ich recyklingowi - środki ze sprzedaży surowca mogłyby wesprzeć cel charytatywny; wykonanie z przetopionych kłódek rzeźby lub serii rzeźb o tematyce związanej z miłością lub przeniesienie kłódek w inne miejsce.

We wrześniu, wspólnie z projektantem zadecydujemy, co ostatecznie się z nimi stanie – pisze ZDMK na swoim proflu w mediach społecznościowych.

? Planujemy wymianę poręczy na kładce o. Bernatka ? ? Przeanalizowaliśmy ponad 600 Waszych pomysłów na dalszy los...Opublikowany przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa Wtorek, 26 lipca 2022
ESC Kraków 21-23.07

Jaki kolor ma Twoja osobowość? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jaka pora roku jest Twoją ulubioną?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE