Wiesz, co zrobić na L4? Jeden błąd może spowodować utratę pracy

i

Autor: GettyImages Wiesz, co zrobić na L4? Jeden błąd może spowodować utratę pracy

WIADOMOŚCI

Obowiązki pracownika na L4. Jeśli o tym zapomnisz, przełożony będzie miał podstawę do zwolnienia z pracy

2023-10-10 7:23

Jesień zagościła w Polsce już na dobre, a to oznacza rozpoczęcie sezonu na przeziębienia. Jeśli zdarzy nam się, że w związku ze złym stanem zdrowia musimy iść na zwolnienie chorobowe, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Chociaż informacja o tzw. L4 trafia do pracodawcy niemal natychmiastowo, wciąż obowiązują nas ważne przepisy, za których złamanie możemy zostać zwolnieni. Na co trzeba uważać?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wprowadziło elektroniczne zwolnienia lekarskie

Każda osoba, która jest zatrudniona na umowę o pracę i jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, w przypadku choroby może udać się na zwolnienie chorobowe, czyli tzw. L4. Wynika to z rozporządzenia z 15 maja 1996 roku, określającego zasady udzielania zwolnień i usprawiedliwiania nieobecności w miejscu pracy. Chociaż Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wprowadziło zautomatyzowany system elektronicznych zwolnień lekarskich, które zaraz po wystawianiu trafiają do pracodawcy, na pracowniku wciąż leżą istotne obowiązki.

Jakie są obowiązki pracownika na L4?

Chociaż pracodawca niemal od razu dostaje informacje o chorobie pracownika, nie zwalnia go to z konieczności poinformowania przełożonego o nieobecności i powodu nieobecności w pracy. Istotne jest także, aby zrobić to w momencie, kiedy rozpoczyna się zwolnienie z pracy — poinformowanie pracodawcy o nieobecności po czasie, może stanowić podstawę do zwolnienia dyscyplinarnego. Warto także pamiętać, że obowiązujące w Polsce prawo określa, że podczas przebywania na L4 pracownik nie może wykonywać pracy zarobkowej oraz wykorzystywać zwolnienia w inny sposób niż przewiduje ustawa.

Pamiętasz piosenki Marka Grechuty? Sprawdź w quizie, jak dobrze znasz twórczość tego wybitnego artysty

Pytanie 1 z 8
"Dni, których nie znamy". W tym utworze Marek Grechuta śpiewał, że ważnych jest kilka tych chwil...

— Formalnie rzecz biorąc, pracownik nie jest zwolniony z obowiązku zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy i przewidywanym jej okresie w przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie jest udostępniane przez PUE ZUS. Innymi słowy, pracownik nadal powinien zawiadomić pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy i przewidywanym okresie jej trwania — podkreślił w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną dr Michał Szypniewski, head of global mobility w kancelarii BKB.

Wszystkich Świętych 2023. Jakie są ceny zniczy w Krakowie?

Tak szybko dawno nie było! Pendolino z Krakowa do Warszawy jedzie tylko dwie godziny