Zakupy

Ceny truskawek. Ile za kilogram polskich? Porównaliśmy ceny z zeszłym rokiem

2023-05-04 13:24

Ceny truskawek. Ile zapłacimy za kilogram? Ile kosztują polskie truskawki? Sprawdziliśmy, jak wyglądają ceny w sklepach, na targach i w marketach. Porównaliśmy też ceny truskawek do tych sprzed roku. Czy jest drożej? Jak nie dać się nabrać na greckie owoce i jak odróżnić zagraniczną truskawkę od polskiej? Wszystkiego dowiecie się z naszego materiału.

Spis treści

  1. Ceny truskawek. Ile kosztują truskawki w Krakowie?
  2. Ile kosztuje kilogram truskawek? Cena pierwszych, polskich truskawek zaskakuje!
  3. Ceny truskawek 2023. Porównaliśmy je z tymi z zeszłego roku
  4. Jak odróżnić zagraniczne truskawki od polskich?

Ceny truskawek. Ile kosztują truskawki w Krakowie?

Truskawki w kwietniu można już kupić i to w wielu miejscach. To miesiąc, w którym targowiska w całej Polsce nabierają kolorytu i to nie tylko za sprawą wiosennych kwiatów, takich jak bratki, tulipany, żonkile czy pelargonie, które już się pojawiły, ale także nowalijek. Nie inaczej jest w Krakowie. Niestety przemierzając jeden z targów można dostać zawrotu głowy patrząc na... ceny. Za wiązkę młodych szparagów zapłacimy 22 zł, za kilogram polskich pomidorów od 22 do 30 zł. Młody szpinak to koszt 7 zł, a czosnek niedźwiedzi - 6 zł. Nie ma co prawda jeszcze tego, co najbardziej kojarzy się z wiosną - bobu, konwalii czy bzu, ale stragany uginają się za to od truskawek. Nie są to jednak polskie truskawki, a greckie. Ile kosztują truskawki? Na jednym z krakowskich targów za kilogram trzeba zapłacić 20 zł. Okazuje się jednak, że ostatnie słoneczne i ciepłe dni sprawiły, że pojawiły się także polskie truskawki.

Ile kosztuje kilogram truskawek? Cena pierwszych, polskich truskawek zaskakuje!

Ile zapłacimy za polskie truskawki? Wszyscy pamiętamy zeszłoroczne "czereśnie grozy", które na jednym z polskich bazarów, na początku maja, kosztowały 260 zł za kg. Patrząc na tegoroczną inflację, trzeba się chyba zacząć przyzwyczajać, że owoce i warzywa - szczególnie polskie - stają się powoli... towarem luksusowym. Polskie truskawki jednak na szczęście ceną nie przebijają słynnych czereśni. Cena polskich truskawek waha się od 30 do 32 zł za kilogram.

Ceny truskawek 2023. Porównaliśmy je z tymi z zeszłego roku

Czy truskawki dotknęła inflacja? Czy cena truskawek w 2023 roku jest znacząco wyższa od tej z 2022 roku? Wydawać by się mogło, że odpowiedź jest oczywista. Inflacja, kryzys ekonomiczny, sytuacja na rynkach zagranicznych, a także ceny nawozów w Polsce - to wszystko wskazuje na to, że cena truskawek powinna być dużo większa niż w ubiegłym roku. Okazuje się jednak, że wyższa jest, ale różnica nie jest astronomiczna. Na początku maja 2022 za kilogram polskich truskawek płaciliśmy ok. 30 zł, czyli bardzo podobnie, jak w tym roku. Znacząca różnica jeśli chodzi o to, ile kosztuje kilogram truskawek jest w porównaniu do roku 2021. Wtedy pod koniec kwietnia i na początku maja trzeba było zapłacić ok. 45 zł za kg.

Jak odróżnić zagraniczne truskawki od polskich?

Jak nie dać się nabrać na kupno zagranicznych owoców? Jeśli chodzi o truskawki, obecnie królują przede wszystkim te greckie. Są większe, dorodne i soczyście czerwone, ale zazwyczaj nie pachną. Polskie truskawki - mimo, że nie całkiem jeszcze wybarwione, o nieidealnym kształcie - mają intensywny smak i zapach, który czuć, jak tylko pochylimy się na kobiałką. Najbardziej intensywny zapach jest zazwyczaj przy szypułce.

EKG 2023 - Adam Abramowicz
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE