Zakupy

Ceny suszonych grzybów 2023. Za ile kupimy grzyby na Święta Bożego Narodzenia? [ZDJĘCIA]

2023-12-05 13:32

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia tanie nie będą - to pewne. Choć inflacja jest już jednocyfrowa, a nie dwu, jak to było w zeszłym roku, nie oznacza, że jest taniej. Ceny nadal rosną, tylko w wolniejszym tempie. Królem polskich, wigilijnych stołów jest bezsprzecznie karp, ale świąteczna wieczerza niemożliwa jest też bez grzybów. Zupa grzybowa, bigos, farsz do pierogów czy kapusta z grochem - do tego wszystkiego potrzebujemy suszonych leśnych skarbów. Ile w tym roku kosztują suszone grzyby? Ile zapłacimy za kilogram?

Ile kosztują grzyby suszone w 2023 roku? Święta dadzą nam po kieszeniach

Święta to okres sporych wydatków. Okazuje się, że prezenty mogą stanowić w nich najmniejszy udział. Ceny produktów spożywczych są bowiem horrendalnie wysokie. Nieodzownym składnikiem wigilijnych potraw są suszone grzyby. Nie każdy jest fanem grzybobrania lub się na nim i nie każdy sam uzbierał w okresie letnio-jesiennym podgrzybki czy borowiki do ususzenia na zimę. Większość z nas dopiero czeka zakup suszonych grzybów. Jakie są ceny? Czy jest drożej niż przed ubiegłorocznymi świętami? W tym roku za kilogram zapłacimy średnio:

  • mieszanka - od ok. 260 do 350 zł,
  • borowiki - ok. 430 zł,
  • podgrzybki - ok. 430 zł
  • maślaki - ok. 290 zł.

Oczywiście w sklepach i supermarketach możemy znaleźć mniejsze gramatury, lecz trzeba liczyć się z tym, że im mniejsze opakowanie, tym bardziej można przepłacić. Za 20-gramowe opakowanie maślaków zapłacimy najmniej 5,99 zł. Za suszone borowiki szlachetne już 7,99. Słoik borowików, w którym znajdziemy 100 gram kosztuje ok. 38,99 zł, a podgrzybków 37,99. Za 100-gramowy sznur suszonych podgrzybków zapłacimy 49,99. Czy jest dużo drożej niż rok temu? Dodając do tego wyższe ceny także innych produktów, bez których nie sposób obejść się w czasie świąt, można powiedzieć, że "dużo drożej" to eufemizm. Ceny suszonych grzybów sprawdziliśmy dla Was w krakowskich sklepach i supermarketach.

Darmowy karp w Krakowie. Tłumy przybyły na Mały Rynek

Rozpoznasz miejscowość w Małopolsce po numerze kierunkowym? Ten quiz to nie pestka

Pytanie 1 z 10
Gdzie dodzwonimy się wybierając numer kierunkowy +48 (12)?