zakupy, sklep

i

Autor: pexels Zerowy VAT na żywność do 31 marca 2024. Czy zostanie przedłużony?

finanse

Ceny produktów spożywczych wzrosną po Wielkanocy. Co dalej z zerowym VAT-em na żywność?

2024-02-28 15:30

Czy czeka nas gwałtowny wzrost cen i to zaraz po świętach wielkanocnych? Dlaczego akurat ta data jest wyznaczana? Do 31 marca obowiązuje zerowa stawka VAT na produkty spożywcze. Czy rząd ma w planach w planach jej przedłużenie? Resort finansów skomentował ten fakt. Czytajcie więcej w naszym materiale.

Koniec zerowej stawki na VAT? Po Wielkanocy ceny mogą gwałtownie podskoczyć

Rok 2024 może nam minąć pod kątem wielu podwyżek. I niekoniecznie mamy tu na myśli wzrost wynagrodzenia. Podwyżki akcyzy, czynszów, opłat za prąd czy paliwo - to dopiero początek listy. Polacy mogą mocno chwycić się za portfele także przy codziennych zakupach. Dlaczego? Do 31 marca obowiązuje bowiem zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze, takie jak: chleb, jajka, masło, mleko, wędliny, warzywa czy owoce. Jeśli nie zostanie ona przedłużona, już po Wielkanocy za zakupy w marketach zapłacimy dużo więcej. Czy rząd planuje utrzymać zerowy VAT na produkty spożywcze? Resort finansów skomentował tę sprawę.

Zerowy VAT na produkty spożywcze po 31 marca. Czy zostanie utrzymany?

Co dalej z zerowym VAT-em na produkty spożywcze? Komunikat w tej sprawie znalazł się ostatnio na portalu "Fakt". Wygląda na to, że rząd nie podjął jeszcze decyzji. Jak czytamy, obecnie analizowany jest stan gospodarki, w tym także poziom inflacji. Od jej wyników będzie zależało podjęcie dalszych kroków.

Podjęcie decyzji o przedłużeniu stawki VAT w wysokości 0 proc. na podstawowe produkty żywnościowe powinno opierać się na szacunkach wpływu takiego rozwiązania na konsumentów, ale również kompleksowego wpływu na gospodarkę, w tym budżet państwa - czytamy w komunikacie.

Dodajmy, że jeśli zerowy VAT zostanie przedłużony, to koszt dla państwa wyniósłby 9 mld zł - podaje "Fakt". Rząd może jednak zastosować wprowadzenie stawki pośredniej - np. najpierw podnieść VAT do wysokości 3 proc., a później do pełnej 5 proc. Koniecznie będzie jednak zwrócenie się w tej sprawie do Komisji Europejskiej.

Sonda
Czy zerowy VAT na żywność powinien zostać utrzymany?
Przedsiębiorca zabił kolegę, bo podejrzewał go o kradzież

ZOBACZ TAKŻE: Gdzie można zrobić najtańsze zakupy? W tych sklepach zapłacicie najmniej