Ceny ogródków działkowych biją rekordy. Trzeba za nie zapłacić nawet 100 tysięcy złotych!

2022-12-07 14:26
Działka / zdjęcie ilustracyjne
Autor: Pixabay Działka / zdjęcie ilustracyjne

W Krakowie brakuje ogródków działkowych, a ich liczba zmniejsza się z roku na rok. W przeliczeniu na jednego mieszkańca dostęp do ogrodów wygląda w Krakowie tragicznie. Radni i mieszkańcy domagają się budowy nowych zielonych miejsc. Ceny obecnie istniejących w ostatnich latach absurdalnie wzrosły.

Ile jest ogródków działkowych w Krakowie?

Liczba ogrodów działkowych w całej Polsce spada. Na ten moment ich liczba wynosi około 4,5 tysiąca. W przeciągu ostatnich 11 lat w całym kraju zniknęło ok. 50 tysięcy działek. Liczba działkowców w Polsce to ok. cztery miliony osób. W stolicy Małopolski mamy obecnie 105 ogrodów działkowych. 

Kraków w porównaniu do innych, największych miast Polski wypada blado w zestawieniu, które uwzględnia dostęp do ogródków działkowych na jednego mieszkańca. W Gdańsku na jedną działkę przypada 24 mieszkańców, w Poznaniu 29, Lublinie 34 a w Łodzi 44. W stolicy Małopolski na jedną działkę przypadają 83 osoby, co jest najgorszym wynikiem. 

- Mamy statystykę, która pokazuje, że zapotrzebowanie jest ogromne, a to z kolei nasiliło się bardzo podczas pandemii. Ogrodów ma niestety ubyć i to niemało. W skali Krakowa, z liczby 105 ogrodów działkowych ma zniknąć dziewięć. To prawie 10 procent. Chcemy razem ze wszystkimi działkowcami ratować krakowskie ogrody – powiedziała podczas zorganizowanego spotkania prezes Małopolskiego Okręgu Polskiego Związku Działkowców, Marta Warmuz.

Ile trzeba zapłacić za ogródek w Krakowie?

Krakowscy radni Dominik Jaśkowiec i Łukasz Sęk przygotowali projekt uchwały, który ma przyczynić się do powstawania nowych ogrodów działkowych w mieście. Te obecne są bardzo drogie.

- Tracimy w Krakowie tereny zielone. Tracimy ogrody działkowe z racji realizacji inwestycji miejskich czy państwowych. Z racji budowy północnej obwodnicy Krakowa, wiele ogrodów musiało zostać zlikwidowanych. Cena odstępnego za ogród działkowy w ostatnich latach drastycznie wzrosła. Kiedyś było to kilkanaście tysięcy złotych. Dzisiaj znajdziemy już aukcje za ponad 100 tysięcy złotych – informuje radny Jaśkowiec.

Dla mieszkańców często mały kawałek zieleni w postaci ogrodu jest jedynym miejscem wypoczynku.

- W okolicach Zesławic kolejne ogrody działkowe zostały zlikwidowane przez budowę nowej drogi ekspresowej. W Nowej Hucie jest mnóstwo bloków, które nie mają nawet balkonów. Działki to miejsce spotkań i integracji. Tam ludzie rozwijają swoje zainteresowania czy pasje. W ostatnich latach tych miejsc ubywa. To czas, żeby powiedzieć stop – podkreślał z kolei radny Łukasz Sęk.

Świąteczne dekoracje w Krakowie

Jak dobrze znasz serial "Miodowe Lata"? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Tramwajem o jakim numerze jeździł Karol Krawczyk?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE