Kraków

i

Autor: Wikimedia

Byliśmy liderem, przegoniła nas Warszawa. Zarobki w Krakowie niższe niż w stolicy

2024-03-12 17:52

Wypłaty w Krakowie w sektorze przedsiębiorstw niższe niż w Warszawie po raz pierwszy od dwóch lat. Główny Urząd Statystyczny podał, że średnia pensja w Krakowie we wspomnianym sektorze to niecałe 9 400 złotych brutto.

Ostatnie kilkanaście miesięcy wyprzedzaliśmy Warszawę, ale wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Ile dokładnie zarabia się w Krakowie według GUSu i o ile wyprzedziła nas stolica, mówi Renata Ptak, rzeczniczka krakowskiego oddziału Głównego Urzędu Statystycznego.

9 391 złotych i 33 grosze brutto - i to jest wynagrodzenie o 32 złote niższe niż w Warszawie, natomiast nadal pozostały za nami Gdańsk i Katowice, które również czasami nas doganiają albo prześcigają.

Jednocześnie Ptak przyznaje, że są powody do optymizmu.

Przeanalizowałam od stycznia 2020 roku zarobki, kiedy startowaliśmy z pozycji niecałych 6 tysięcy złotych. W tym momencie mamy prawie 9 400 złotych w styczniu, więc od tego 2020 roku to wynagrodzenie systematycznie wzrasta.

Z raportu GUS wynika, że jeśli chodzi o cały kraj przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu tego roku to 7 768 złotych 35 groszy brutto. W porównaniu do grudnia zeszłego roku spadło o 3,3 proc., a wobec stycznia 2023 r. wzrosło o 12,8 proc

Zarobki polskich gwiazd

Wiesz, co znaczy PLN? Rozpoznaj pieniądze po kodzie walutowym!

Pytanie 1 z 10
EUR oznacza: