Budowlany absurd w Krakowie. 4,5 metra chodnika za 27 tysięcy złotych?

2022-11-04 7:55

Patodeweloperka w Krakowie ma się dobrze, ale tym razem problem nie dotyczy budynków mieszkalnych wybudowanych w miejscach niekoniecznie do tego przeznaczonych, lecz skandalicznie wysokiej ceny paru metrów chodnika łączącego blok Atalu z ciągiem pieszo-rowerowym wzdłuż Alei Pokoju. Koszt projektu chodnika dosłownie zwala z nóg.

Rada Dzielnicy Czyżyny zaalarmowała o szokującej sytuacji związanej z budową chodnika w jednej z głównych arterii Krakowa, Alei Pokoju. Chodzi o odcinek mierzący zaledwie 4,5 metra. Sam projekt chodnika to koszt 19 300 zł, a łącznie z wykonaniem 27 000 zł. Z czego wynikają te absurdalne ceny? Zapytaliśmy o to w Dzielnicy XIV Czyżyny w Krakowie.

– Jest to dla mnie niepojęte. Na początku zwróciła się do nas wspólnota mieszkaniowa z Alei Pokoju, że chcą wybudować dziesięć metrów chodnika. Sprawdziłam, czy to jest teren gminny. Okazało się, że 4,5-metra jest gminne, a reszta należy do wspólnoty, zatem koszty pokrywamy my, a nie miasto. Myślałam o takim rozwiązaniu, żeby to wspólnota wykonała projekt, a my jako dzielnica zrobimy chodnik. Wszelkie rozmowy spełzły na niczym - powiedziała nam Anna Moksa, przewodnicząca zarządu Dzielnicy XIV Czyżyny w Krakowie.

Okazało się, że Zarząd Dróg Miasta Krakowa wycenił projekt i realizację zadania na na 22 000 zł.

– Odbył się przetarg, a my otrzymaliśmy pismo, że sam projekt to 19 300 zł, a co więcej – do realizacji zadania zabraknie 5 000 zł, które musimy dołożyć. Byliśmy oburzeni, ale nie było wyjścia, więc dołożyliśmy. Prawdą jest, że to była najtańsza oferta, jednak absurdem jest to, że 4,5 metra chodnika będzie nas kosztować 27 000 zł – dodała Anna Moksa.

Termin budowy chodnika przewidziany jest w przyszłym roku. Poprosiliśmy o komentarz w sprawie astronomicznej ceny projektu oraz realizacji Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

– Wybraliśmy najtańszą z czterech przedstawionych nam ofert. Istotą sprawy nie jest kilka czy kilkaset metrów chodnika, ale projekt taki sam dla każdej tego typu sprawy, konieczne uzgodnienia, decyzje, mapy geodezyjne, itp., czyli konieczność przygotowania stosownej dokumentacji projektowej, a w jej konsekwencji wykonanie chodnika - poinformował nas Jacek Bartlewicz, rzecznik ZDMK.

Prezydent Andrzej Duda z ojcem na cmentarzu

QUIZ. Magiczne rośliny w Polsce. Quiz tak trudny, że tylko wiedźma lub znachor zdobędą komplet punktów

Pytanie 1 z 10
Słowianie wierzyli, że w tych kwiatach zaklęte są dusze grzeszników. Do dziś panuje przesąd, że lepiej nie trzymać ich w domu, bo przynoszą pecha. O jakiej rośnie mowa?