Falstart rządowego programu szczepień dla uczniów? W Krakowie zgłoszono do niego TYLKO 80 dzieci

2021-09-13 15:31
Brak zainteresowania szczepionkami w krakowskich szkołach?
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Jeśli nie uzyskamy wyższego współczynnika zaszczepienia młodzieży, szkoły znowu mogą być puste.

Rządowy program szczepienia uczniów i uczennic przeciwko koronawirusowi zaliczył w Krakowie falstart? Dane z Magistratu pokazują, że zainteresowanie wśród szkół jest znikome. Zarejestrowano zaledwie 80 dzieci z 16 placówek. Urzędnicy skarżą się na brak współpracy z dyrekcjami. Tymczasem niektóre uważają, że cały program jest bez sensu.

Szczepienie uczniów i uczennic przeciwko koronawirusowi w krakowskich szkołach bez szału. Na ponad 200 szkół gminnych do programu zgłosiło się zaledwie 16 a spośród nich 80 dzieci. Szczepienia mają ruszyć w najbliższy czwartek. Do 4 szkół przyjedzie zespół szczepiący, 12 wyśle swoich podopiecznych z rodzicami do placówek medycznych.

Jest to początek. Ja głęboko w to wierzę, że rodzice jednak będą chcieli swoje dzieci zaszczepić i w miarę czasu tych szkół będzie coraz więcej, grono uczniów zaszczepionych będzie coraz bardziej liczne - mówi dyrektorka miejskiego Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Elżbieta Kois-Żurek.

Jedną ze szkół, która nie przystąpiła do programu jest Szkoła Podstawowa numer 2. Jej dyrektorka Jolanta Gajęcka uważa, że to bez sensu.

Każdy rodzic w swoim własnym sumieniu i odpowiedzialności jeżeli tylko ma wolę zaszczepić własne dziecko to znajdzie drogę do najbliższego punktu szczepień. W związku z tym robienie specjalnych akcji, organizowanie czegokolwiek na terenie szkoły w przypadku dużego miasta jest zwyczajnie nieuzasadnione - mówi.

Krakowscy rodzice mają mieszane opinie na temat szczepienia w szkołach, ale w większości zgadzają się, że dzieci powinny być zaszczepione, by nie doszło do kolejnego lockdownu.

Współczynnik zaszczepienia wśród krakowskiej młodzieży w wieku od 12 do 18 lat wynosi nieco ponad 50 procent.

Poradnik Zdrowie: jak rozmawiać z osobą, która obawia się szczepień?
Zainteresowanie szczepieniem dzieci w krakowskich szkołach sprawdził Kuba Paduch:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE