BOŻE NARODZENIE 2023

Tradycje świąteczne na Podhalu. Górale w szczególny sposób świętują Boże Narodzenie [GALERIA]

2023-12-23 12:30

Święta Bożego Narodzenia to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku. Obchodzimy w całym kraju, jednak jak Polska długa i szeroka, na przestrzeni lat wykształciło się wiele regionalnych tradycji. Szczególnie wyraźnie widać to na Podhalu. Górale mają bardzo długą listę tradycji i zasad, które należy przestrzegać, aby zapewnić sobie szczęście i pomyślność na cały rok. Część z nich może obecnie szokować.

Boże Narodzenie 2023. Przesądy i tradycje świąteczne

W Polsce to jedno z najhuczniej obchodzonych świąt. Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, na który czeka każdy. Chociaż w każdym domu panują podobne tradycje z nimi związane, w różnych regionach Polski wykształciły się wyjątkowe i niepowtarzalne tradycje i przesądy, mające na celu zapewnić zdrowie i pomyślność przez cały kolejne dwanaście miesięcy. Mówi się, że jaka Wigilia, taki cały rok, dlatego warto się z nimi zaznajomić.

Tradycje świąteczne na Podhalu. Tak Górale obchodzą Boże Narodzenie

Jedne z najciekawszych i najdłużej kultywowanych tradycji i przesądów, związanych z Bożym Narodzeniem, wykształciły się na Podhalu. Górale mają całą listę rzeczy, które w Wigilię powinni i kategorycznie nie mogą robić, aby nie przynieść sobie i domownikom pecha. Większość z nich bierze się jeszcze z ludowych tradycji i podań, które niewiele mają wspólnego z wiarą katolicką. Sprawdźcie już teraz, jak na Podhalu obchodzi się święta Bożego Narodzenia i poznajcie wyjątkowe regionalne tradycje.

Tradycje świąteczne na Podhalu. Górale obchodzą Boże Narodzenie inaczej niż reszta Polski:

W PRL kochały się w nim nasze mamy i babcie! Jak dobrze pamiętasz kultowego „Janosika”?

Pytanie 1 z 12
Kto wcielił się w postać Maryny, ukochanej Janosika?
Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie