Bezpłatna komunikacja miejska w Krakowie. Wiemy kiedy!

i

Autor: Pixabay Bezpłatna komunikacja miejska w Krakowie. Wiemy kiedy!

Bezpłatna komunikacja miejska w Krakowie. Kiedy pojedziemy za darmo?

2022-09-22 7:39

W piątek, 16 września rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W tym czasie w Krakowie odbywać się będą liczne ciekawe wydarzenia. Jego zwieńczeniem będzie Europejski Dzień bez Samochodu, który przypada w czwartek, 22 września. To właśnie wtedy w całej Polsce komunikacja miejska będzie za darmo, także w Krakowie. Sprawdźcie szczegóły w naszym materiale!

Tydzień Zrównoważonego Transportu w Krakowie. 

W sobotę, 17 września krakowianie będą mogli zwiedzać wystawę „Tramwaje na Wawrzyńca” w zabytkowej zajezdni na Kazimierzu. W cenie biletu będzie można wcielić się w rolę maszynisty i poprowadzić tramwaj oraz poznać modele kursujące w Krakowie w latach ubiegłych. W niedzielę, 18 września ulicami Krakowa przejadą także historyczne i współczesne tramwaje. Pojazdy wyjadą o godzinie 11.00 z zajezdni tramwajowej w Nowej Hucie i przejadą do zajezdni w Podgórzu. Będzie można do nich wsiąść również na przystankach: Rondo Mogilskie i Stradom. W poniedziałek, 19 września zostanie otwarta stacja Kraków Swoszowice. 20 września odbędzie się akcja „Wystarczy jeden metr”, która ma na celu edukowanie kierowców, jak prawidłowo parkować pojazdy. 21 września to wydarzenie "Pieszo do celu" - uczniowie krakowskich szkół przemaszerują ulicami miasta. W środę i czwartek, 21 i 22 września na rondzie Mogilskim będzie można bezpłatnie sprawdzić stan swojego roweru.

Europejski Dzień Bez Samochodu, a z tej okazji darmowa komunikacja 

W czwartek, 22 września za darmo będzie można przejechać komunikacją miejską w Krakowie. W tym dniu w pojazdach komunikacji miejskiej wyłączone zostaną kasowniki. Z bezpłatnych przejazdów będzie można korzystać na dziennych i nocnych liniach autobusów i tramwajów. Akcja prowadzona będzie nie tylko w Krakowie, ale też w innym miastach w Polsce. Wydarzenie w 2002 roku zainicjowała Komisja Europejska. Misją Europejskiego Tygodnia Mobilności jest uświadomienie mieszkańcom istoty zrównoważonego transportu. 

Przejazd pociągiem za złotówkę 

Bezpłatna komunikacja 22 września dotyczy nie tylko tramwajów czy autobusów, ale też pociągów. „Koleje Małopolskie” oferuje specjalną promocję – bilet na „Dzień bez samochodu”. Przejazdy odbywać się będą na podstawie biletów nabytych wyłącznie za pośrednictwem aplikacji mobilnej iMKA w cenie 1 zł. Bilet będzie uprawniać również do nieodpłatnego przewozu jednego roweru. Z oferty może korzystać każda osoba, a obowiązuje ona przy przejazdach pociągami REGIO w relacjach pomiędzy stacjami znajdującymi się na obszarze wewnątrz województwa małopolskiego ograniczonego stacjami: Wałki i Jasło w kierunku województwa podkarpackiego; Hucisko, Kęty Podlesie, Czechowice-Dziedzice, Balin i Bukowno Przymiarki w kierunku województwa śląskiego; Sędziszów w kierunku województwa świętokrzyskiego.

Kilkukrotne dachowanie na krakowskich Balicach

Quiz. To samo brzmienie, ale inne znaczenie. Rozpoznasz homonimy?

Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. Myszka to: