Aż 35 dni urlopu w 2023 roku! Sprawdź, czy ci się należą

2023-01-31 6:42
Aż 35 dni urlopu w 2023 roku! Sprawdź, czy ci się należą
Autor: Pexels Aż 35 dni urlopu w 2023 roku! Sprawdź, czy ci się należą

Urlop w 2023 roku może być dla niektórych osób zatrudnionych na umowę o pracę o wiele dłuższy niż dotychczas, a to z powodu unijnej dyrektywy work-life balance modyfikującej Kodeks pracy. Co prawda, nie została ona jeszcze wdrożona, ale zgodnie z zapowiedziami ma to nastąpić na początku 2023 roku. Komu będzie przysługiwało aż 35 dni urlopowych? Sprawdźcie w naszym materiale.

Zmiany w Kodeksie pracy. Wkrótce będzie można mieć nawet 35 dni wolnego

Obecnie wymiar urlopu wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat lub 26 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Liczbę przysługujących dni urlopowych wylicza się na podstawie świadectw i dokumentów związanych z edukacją i pracą. Projekt modyfikujący Kodeks pracy nie trafił jeszcze pod obrady Sejmu, ale za to jest na etapie rządowego procesu legislacyjnego. Dyrektywa potocznie zwana work-life balance ma zacząć obowiązywać w Polsce za sprawą przepisów unijnych. Prawdopodobnie nastąpi to na początku 2023 roku - zgodnie z zapowiedziami Stanisława Szweda, sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Jakie zmiany nastąpią w Kodeksie pracy w zakresie urlopów?

Więcej dni urlopu w 2023 roku

Otóż według unijnej dyrektywy, która ma obowiązywać także w Polsce, każdy pracownik zyska prawo do dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego (przysługującego na opiekę nad synem, córką, matką, ojcem, małżonkiem czy małżonką) i dwóch dodatkowych dni wolnych na załatwienie prywatnych, pilnych spraw (urlopu z z powodu tzw. siły wyższej). Większa liczba przysługujących dni urlopowych to niejedyny plus ustawy. Wprowadzone ma być też indywidualne prawo do urlopu rodzicielskiego.

Lodowata kąpiel morsów pod Bydgoszczą

QUIZ. Lapsusy językowe gorsze niż gafy towarzyskie! 8/12 to absolutne minimum

Pytanie 1 z 12
Na początek powitanie w mejlu: Dzień dobry, panie Leszczu! Że jak?!

🎧 Jan Pirowski z Radia ESKA gościem podcastu Gabrysi Gargaś!

Posłuchaj rozmowy znanej pisarki z radiowym ciachem - o emocjach, zmianach i wyzwaniach!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE