Athena dołączyła do krakowskich superkomputerów! To najszybsze takie urządzenie w Polsce

2022-10-05 7:11
Superkomputer Athena
Autor: Ula Bienia

Najszybszy superkomputer w Polsce zainstalowano w Krakowie. Athena została uruchomiona we wtorek (4 października) w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. W międzynarodowym rankingu TOP500 najszybszych urządzeń zajęła 105. miejsce. Jest także dziewiątym najbardziej ekologicznym superkomputerem na świecie według Green500.

Athena to obecnie flagowy superkomputer Cyfronetu. Wykorzystuje się go do wykonywania standardowych wysokowydajnych symulacji naukowych (HPC), jak i do stosowania metod sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego. To najszybszy superkomputer w Polsce. Osiąga teoretyczną moc obliczeniową ponad 7,7 PetaFlopsów. 

W Krakowie funkcjonują trzy superkomputery: Athena, Ares i Prometheus. Zainstalowany w Cyfronecie system ma dostarczyć polskiemu środowisku naukowemu i gospodarce najnowocześniejszych zasobów obliczeniowych. Athena zajmuje 105. miejsce w rankingu TOP500 najszybszych superkomputerów na świecie. Okazała się być bardziej „zielona” nawet od maszyn będących w światowej grupie TOP10 czyli dziesięciu najszybszych superkomputerów świata, bo w rankingu Green500 zajęła 9. miejsce. 

Superkomputer Athena rozpoczyna działanie operacyjne, co zostało poprzedzone etapem starannych testów. Pierwsze zadania obliczeniowe obejmują między innymi: projekty związane z badaniami nad koronawirusem SARS-CoV-2 i chorobą COVID-19, badanie przeciwciał obecnych w czasie zakażenia, badanie substancji mogących blokować interakcje koronawirusa z tkankami oraz opracowywanie metodologii szybkich badań nad szczepionkami z wykorzystaniem symulacji komputerowych. Kolejne obliczenia obejmują zadania także związane z medycyną obliczeniową: platformę wsparcia klinicznego diagnostyki i terapii nowotworów wieku dziecięcego oraz modelowanie rozwoju serca w życiu płodowym dziecka.

- Athena zainstalowana jest w czternastu szafach serwerowych, dość dużych, bo o wysokości dwóch metrów. Mamy tu 48 serwerów. Każdy serwer jest wyposażony w 8 aceleratorów. To bardzo nowoczesna infrastruktura obliczeniowa. Superkomputer przeprowadza badania z dziedziny chemii, fizyki, medycyny, biologii, farmacji oraz ma zastosowania inżynierskie - wymienia Marek Magryś, Zastępca Dyrektora Cyfronetu do spraw Komputerów Dużej Mocy.

Budowa Atheny trwała rok. Kosztowała 20 milionów złotych. 

Pierwszy taki zabieg w Małopolsce: w krakowskim Szpitalu im. Ludwika Rydygiera wszczepili implanty ślimakowe

Jak dobrze znasz zagraniczne kino lat 50-tych? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Czym zajmował się Joe, bohater filmu "Bulwar zachodzącego słońca" (1950)?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE