Arktyczny mróz w Polsce. IMGW ostrzega. Gdzie i kiedy będzie najzimniej?

i

Autor: pexels/ screen wxcharts Arktyczny mróz w Polsce. IMGW ostrzega. Gdzie i kiedy będzie najzimniej?

pogoda

Arktyczny mróz w Polsce. Będzie nawet -30 stopni. IMGW bije na alarm!

2024-01-09 15:26

W weekend zima wkroczyła do Polski pełną parą. W wielu miejscach odnotowano intensywne opady śniegu. Dodatkowo w kraju panuje silny mróz. Będzie jednak jeszcze gorzej. W ciągu najbliższych kilku godzin temperatura mocno spadnie. Będzie nawet -30 st. C. IMGW wydaje ostrzeżenia i wskazuje, w jakich regionach możemy spodziewać się przeszywającego zimna.

Arktyczny mróz w Polsce. IMGW wydał ostrzeżenia dla kraju

Jak informuje IMGW, Europa Zachodnia, Północna i Centralna znajdować się będą pod wpływem wyżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtować będą niże. Polska będzie w zasięgu wyżu znad południowej Skandynawii i pozostanie w mroźnym arktycznym powietrzu.

W poniedziałek na północy i w centrum kraju zachmurzenie małe, na południu zachmurzenie umiarkowane i duże ze słabymi opadami śniegu. Temperatura maksymalna od -14 st. C na krańcach północno-wschodnich, około -8 st. C w centrum, do -1 st. C na wybrzeżu. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, na południu porywisty, północno-wschodni. W Karpatach porywy wiatru do 60 km/h, w Sudetach do 90 km/h, w górach miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie małe, tylko gdzieniegdzie na północy i południu kraju zachmurzenie umiarkowane. W kotlinach sudeckich marznąca mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od -22 st. C na Mazurach, Podlasiu i Roztoczu, około -15 st. C w centrum, do -6 st. C na wybrzeżu, lokalnie na południu kraju możliwy spadek temperatury do -23 st. C. Wiatr słaby, zmienny. W Karpatach porywy wiatru do 60 km/h, w Sudetach do 80 km/h, w górach miejscami zamiecie śnieżne. W dzień na południu i w centrum kraju bezchmurnie lub zachmurzenie małe, na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i na północy możliwy słaby śnieg.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem. Te obowiązują prawie w całej w Polsce, z wyjątkiem Polski zachodniej, północno-zachodniej oraz Pomorza.

Rano we wtorek w kotlinach sudeckich zanikająca marznąca mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura maksymalna od -11 st. C w rejonach podgórskich, około -6 st. C w centrum, do 2 st. C nad morzem. Wiatr słaby, lokalnie umiarkowany, na ogół z kierunków zachodnich. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h, w Karpatach do 80 km/h, w górach miejscami zamiecie śnieżne.

Jak przewidują synoptycy, apogeum mrozów będzie w nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wtorek rano. W przeważającej części kraju termometry wskażą od -10 do -15 stopni, na północnym wschodzie -15/-20 stopni, a na południu -15/-20 stopni. W górach nawet do -25 stopni. Jednak odczuwalna temperatura może być dużo niższa. Nawet do -30 stopni.

Nowa atrakcja turystyczna w Małopolsce już otwarta. To najwyższa wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym

Orszak Trzech Króli 2024 w Krakowie