Oblodzone auto

i

Autor: Pixabay Mandat za odśnieżanie auta na włączonym silniku

Wiadomości

Zostawiasz samochód na włączonym silniku zimą, by się nagrzał? Grozi za to spory mandat

2024-01-10 7:32

Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka, a można by rzec, że i wygoda. Zimą bardzo często można więc natknąć się na widok kierowców, którzy o poranku odpalają swoje auta, nastawiają ciepły nawiew i dopiero wtedy wychodzą z samochodu, by go odśnieżyć. Gdy w ruch idzie nie tylko miotełka, ale i odmrażacz czy skrobaczka, nierzadko trwa to dobrych kilkanaście minut, a silnik chodzi. Mało który kierowca wie, że za takie zachowanie grozi mandat. Ile kary możemy zapłacić?

Jaki mandat można dostać za odśnieżanie auta przy włączonym silniku?

Zimowych przyzwyczajeń kierowców jest całe mnóstwo. Niestety część z nich może skończyć się mandatem, jak za na przykład jazda na światłach dziennych w czasie opadów deszczu czy śniegu (grozi to karą 100 złotych i 2 punktów karnych), jazda z brudnymi reflektorami (200 zł i 3 punkty karne), jazda z nieczytelną, zabłoconą tablicą rejestracyjną (100 złotych i 3 punkty karne) czy nieporządne odśnieżenie samochodu, które w czasie jazdy może stwarzać zagrożenie (aż 3000 zł mandatu i 12 punktów karnych). Grzywna grozi też za odświeżanie auta na postoju i może być pokłosiem emisji spalin oraz hałasu, który w terenie zabudowanym jest wyjątkowo uciążliwy. Mówi o tym art. 60 ust. 2 z Prawa o ruchu drogowym. Gdy zmotoryzowany wykonuje nielubianą poranną gimnastykę wokół samochodu z włączonym silnikiem i zaciągniętym hamulcem ręcznym, może liczyć się z mandatem od 100 do nawet 300 zł.

Nie tylko o ekologię i hałas chodzi. Odśnieżanie na włączonym silniku to również strata pieniędzy

Emisja spalin to jedno, ale warto pamiętać też o tym, że pozostawienie uruchomionego auta to również strata paliwa, a to, jak wiemy, do najtańszych nie należy, szczególnie obecnie. Co gorsza, alternator zimnego silnika, który pracuje na wolnych obrotach, pobiera energię z akumulatora, który w efekcie szybciej się zużywa. Przepisy zakazujące postoju na odpalonym silniku nie obowiązują poza miastem, jednak nie warto tego robić. Spaliny są obecnie bardzo poważnym problem, a w wielu miastach oraz nawet w mniejszych miejscowościach, dopuszczalne normy są przekroczone o kilkaset procent, co pokazuje wyraźnie ostatni raport Polskiego Alarmu Smogowego.

Te atrakcje turystyczne powstały w Małopolsce w 2023 roku. Są prawdziwym hitem!

Orszak Trzech Króli 2024 w Krakowie