Pieniądze

i

Autor: Rawpixel Nagroda specjalna dla nauczycieli

Twoje finanse

900 zł netto wpłynie na konta tych pracowników do 14 października. To jest już pewne!

2023-10-04 7:30

W tym roku przypada 250. rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej, pierwszej publicznej władzy oświatowej. Z tej okazji - oraz zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 2023 roku - wypłacana będzie specjalna nagroda w wysokości 1125 zł brutto, czyli 900 zł netto. Można by przypuszczać, że dostaną ją wszyscy pracownicy oświaty, lecz niestety nie. Kto może liczyć na specjalny dodatek, a kto nie otrzyma nagrody?

900 plus nagrody. Kto do 14 października otrzyma nagrodę?

Warunkiem uzyskania nagrody w wysokości 900 zł jest pozostawanie przez nauczyciela w stosunku pracy w szkole w dniu 20 września 2023 roku. Specjalny dodatek pieniężny nie przysługuje jednak nauczycielowi, który w okresie od dnia 1 września 2023 do dnia 20 września 2023 przebywał nieprzerwanie na urlopie bezpłatnym. Co natomiast z tymi nauczycielami, którzy pracują w kilku szkołach? Ci mają prawo wyłącznie do jednej nagrody, a będzie ona przyznana przez tę placówkę, w której zatrudnili się najwcześniej lub też są tam zatrudnieni w najwyższym wymiarze. Nauczyciele i dyrektorzy placówek, którzy chcą otrzymać nagrodę specjalną w wysokości 900 zł netto powinni złożyć w swoich szkołach wniosek o "wypłatę nagrody, o której mowa w art. 92a ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela". Jest jednak część pracowników oświaty, która nie dostanie dodatku. O kogo chodzi?

900 zł nie dla pracowników administracji i obsługi w szkołach. Jest komentarz ZNP

Choć wydawać by się mogło, że finansowa nagroda specjalna z okazji 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej powinna trafić do wszystkich pracowników oświaty, w tym do tych administracyjnych, tak jednak nie jest. Ci właśnie, nie kryjąc rozczarowania, zwrócili się do Związku Nauczycielstwa Polskiego, który z kolei wystosował do nich list z apelem, aby nie dali podzielić środowiska.

- Koleżanki i Koledzy, rozumiemy Wasze rozgoryczenie w kwestii nagród z okazji 250. rocznicy utworzenia KEN, prosimy jednak o rozwagę. Najgorszą rzeczą jest skłócenie środowiska. Decyzje, które podjęto sprzyjają temu, abyśmy się podzielili. Ten podział został dokonany już wcześniej, gdy podzielono nas na pracowników sfery budżetowej i samorządowej, a teraz rząd dzieli nas jeszcze bardziej podejmując decyzję o przyznaniu nagród tylko nauczycielom (rząd, bo przecież min. Czarnek nie mógłby podjąć takiej decyzji samodzielnie, bez zgody Premiera i Ministra Finansów). Nie dajmy się skłócić i podzielić. To nie Związek Nauczycielstwa Polskiego jest odpowiedzialny za taką sytuację. Dla Związku Nauczycielstwa Polskiego Dzień Edukacji Narodowej zawsze był, jest i będzie świętem wszystkich pracowników, niezależnie od kolejnych rocznic utworzenia Komisji Edukacji Narodowej - napisała przedstawicielka Krajowej Sekcji Pracowników Administracji i Obsługi ZNP.

Jakie kraje są najbezpieczniejsze dla turystów? Czołówka to podróżnicze marzenie [GALERIA]

Rolnik szuka żony. Małgorzata z 5. Edycji po programie strasznie krytykowała produkcje, a teraz jej życie odmieniło się o 180 stopni!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE