marsz pamieci

i

Autor: Maciej Uszko

Wiadomości

81. rocznica likwidacji krakowskiego getta. Marsz Pamięci przeszedł ulicami Krakowa

2024-03-18 7:51

W ciszy i skupieniu przeszli ulicami miasta. Dziesiątki mieszkańców i przedstawicieli społeczności żydowskiej wzięły udział w corocznym Marszu Pamięci. W ten sposób krakowianie upamiętnili 81. rocznicę likwidacji krakowskiego getta.

81 lat temu zatarto ślady po części społeczności krakowian

13 i 14 marca 1943 roku zlikwidowane zostało krakowskie getto. Te daty symbolicznie oznaczają koniec życia żydowskiego w Krakowie. Aby upamiętnić krakowskich Żydów, ale też by pokazać triumf życia nad śmiercią, od wielu już lat organizowany jest doroczny Marsz Pamięci. 

- Ciągła pamięć o tym co się wydarzyło to nasz obowiązek – mówili uczestnicy tegorocznego marszu.

- Musimy o tym pamiętać. To jest przyzwoitość, rzetelność, patriotyzm lokalny - mówił mężczyzna, z którym rozmawiał nasz reporter. 

- Przyszliśmy tutaj upamiętnić likwidację krakowskiego getta i upamiętnić co najmniej kilkanaście tysięcy ofiar tego strasznego miejsca - dodaje drugi uczestnik. 

- Jesteśmy tutaj z dziećmi. Chcemy im pokazać, że trzeba pamiętać o przeszłości. Jesteśmy taką nietypową rodziną, bo mąż jest Niemcem mieszkającym od lat w Krakowie, więc tym bardziej czujemy się zobowiązani, żeby brać udział w takich wydarzeniach - mówiła kobieta, która na marsz przyszła całą rodziną. 

Marsz Pamięci przeszedł z placu Bohaterów Getta na teren byłego obozu KL Płaszów.

W ciągu roku 1942 zorganizowano w getcie kilka akcji wysiedleńczych, podczas których większość mieszkańców getta została wywieziona głównie do obozu zagłady w Bełżcu. Ostateczna akcja likwidacyjna getta rozpoczęła się 13 i 14 marca 1943 roku. 6 tysięcy mieszkańców przesiedlonych zostało do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, 2 tysiące do Auschwitz-Birkenau, a około tysiąc osób zostało zamordowanych na Umschlagplatzu getta – dzisiejszym placu Bohaterów Getta. Był to symboliczny koniec życia żydowskiego w Krakowie, które zaczęło odradzać się dopiero po roku 1989.

81 lat temu zlikwidowano krakowskie getto. Przetrzymywano tam kilka tysięcy osób

Ostatnie pożegnanie młodego żołnierza. Na cmentarzu pojawiły się tłumy