67 milionów złotych z PIT-ów nowych podatników wpłyneło w minionym roku do budżetu miasta

2021-09-28 16:49
67 milionów złotych z PIT-ów nowych podatników wpłyneło w minionym roku do budżetu miasta
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Urzędnicy i Rada Miasta działają wspólnie by wpływów z podatków było jak najwięcej.

Miasto ogłasza sukces swoich kampanii informacyjnych "Płać podatki w Krakowie" oraz "Nasze podatki składają się w całość". Mimo znaczącego spadku liczby mieszkańców Krakowa w ubiegłym roku z powodu pandemii koronawirusa, liczba podatników zwiększyła się o prawie 10 tysięcy.

Mimo pandemii koronawirusa Kraków ma w tym roku więcej podatników. PIT zapłaciło tutaj prawie 660 tysięcy osób. O prawie 10 tysięcy więcej niż rok temu i prawie 100 tysięcy więcej niż 10 lat temu. To wszystko mimo 30% wzrostu  liczby zgonów w roku 2020 względem lat poprzednich. Nowi podatnicy zasilili budżet Krakowa kwotą blisko 70 milionów złotych

To są pieniądze, które podatnicy zgłosili, że będą chcieli tu wpłacić w formie podatków. Te 67 milionów złotych to jest lekko licząc 8 do 10 autobusów, 4 do 5 dużych tramwajów, to jest 5 basenów, 4 szkoły - mówi Wiceprezydent Bogusław Kośmider.

Urzędnicy są zdania, że to efekt szerokiej kampanii informacyjnej oraz zmieniającego się podejścia do płacenia podatków. Krakowianie są zdaniem Przewodniczącego Rady Miasta Dominika Jaśkowca coraz bardziej świadomi na temat korzyści.

Powstają nowe inwestycje, budowane są szkoły, zakupywane tramwaje, powstają nowe tereny zielone, ale to też zachęta bezpośrednia w postaci systemu zniżek wynikających z Karty Krakowskiej. My to cały czas rozwijamy - mówi.

W planach jest rozszerzenie ulg wynikających z Karty Krakowskiej na całą Metropolię Krakowską w postaci Karty Metropolitalnej, która umożliwi mieszkańcom sąsiednich gmin chociażby tańszą komunikację międzymiastową.

Szczegółowe wyliczenia związane z płaceniem podatków w Krakowie sprawdził Kuba Paduch:
W przyszłym roku nowe podatki? Marek Zuber wyjaśnia, za co możemy zapłacić więcej! [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE