ESSA Kliny

i

Autor: materiały prasowe

inwestycje

15-minutowe miasto powstanie w Krakowie? Mieszkańcy mają wątpliwości

2023-03-27 9:54

„To jest jakieś science fiction!” Tak koncepcję miasta 15-minutowego komentują mieszkańcy krakowskich Klinów. W sąsiedztwie osiedla Harmonia i ulicy Anny Szwed-Śniadowskiej ma powstać nowoczesne osiedle ESSA Kliny. Koncepcja zakłada budowę bloków, przedszkoli, lokali usługowych czy terenów rekreacyjnych. Jednak nie przekonuje ona mieszkańców.

- ESSA Kliny to osiedle, gdzie w zasięgu spaceru staną żłobki, przedszkola, szkoła, sklepy, osiedlowy targ, restauracje, kawiarnie. Planujemy bibliotekę, pocztę, bank, gabinety dentystyczne, siłownię oraz galerię sztuki. Nie zabraknie kwestii ekologicznych i ochrony środowiska. Będą tereny zielone, parki, boiska, będziemy retencjonować wodę w postaci fontann czy jeziorek. Użytek ekologiczny ze ścieżkami dydaktycznymi, budkami dla ptaków i ule. Zbudujemy też infrastrukturę drogową, ścieżki rowerowe czy połączenie osiedla z Zakopianką - zapowiada Julia Bogdanowicz, Dyrektor Zarządzający w Westa Investments, odpowiedzialnej za realizację osiedla ESSA Kliny.

Koncepcja miasta 15-minutowego nie przekonuje jednak mieszkańców osiedla na krakowskich Klinach. 

- Nie bardzo widzę przestrzeń na miasto 15-minutowe. My jesteśmy szarą plamą. Nie ma tu dobrej komunikacji miejskiej, więc jesteśmy zmuszani do zasuwania na piechotę lub samochodem. To jest właśnie ta 15-minutowa codzienność, aby włączyć się w ulicę Zawiłą. Ja widzę to czarno - mówi Katarzyna Klakla, mieszkanka osiedla.

Krakowianie zwracają uwagę na podobieństwo projektu ESSA Kliny do koncepcji Nowego Miasta na Rybitwach. Trwają pierwsze rozmowy Prezydenta z deweloperem, z których wynika, że to firma miałaby zająć się budową sieci drogowej. Radny Michał Starobrat zapowiedział interpelację w tej sprawie.

- Złożę taką interpelację, aby zakres tych inwestycji ograniczyć tylko i wyłącznie do terenów już zamieszkałych. Nie przedłużać chociażby ulicy Nowej Bartla i budowy nowej pętli jako przedłużenie ulicy Komuny Paryskiej. To otworzy nowe tereny inwestycyjne, a tego nie chcemy - mówi radny Michał Starobrat. 

Projekt miasta 15-minutowego wykorzystuje między innymi Barcelona, Paryż czy Szanghaj. Osiedle ESSA Kliny byłoby pierwszą taką koncepcją, realizowaną w Polsce.

Nowy mural w Krakowie

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Uważasz się za tytana intelektu? Udowodnij!

Pytanie 1 z 15
Patagonia to kraina geograficzna położona w...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE