"Stop HPV" w Koszalinie. Będą darmowe szczepienia dla dziewczynek

2022-06-09 13:26
Ostateczny termin zakończenia podawania pierwszej dawki mija 31 grudnia 2022
Autor: pixabay Ostateczny termin zakończenia podawania pierwszej dawki mija 31 grudnia 2022

Urząd Miasta w Koszalinie od 13 lat aktywnie udziela się w walce przeciwko wirusowi HPV, który jest głównym winowajcą powstawania raka szyjki macicy. Statystycznie na ten typ nowotworu w Polsce zapada ponad 3600 kobiet rocznie.

Od 2009 roku przeciwko wirusowi HPV zostało zaszczepionych ponad 3.500 trzynastoletnich mieszkanek Koszalina. W tym roku szczepienia będą w naszym mieście kontynuowane dzięki projektowi „Stop HPV w subregionie koszalińskim”, finansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Przystąpienie do niego obejmuje bezpłatne, dwudawkowe szczepienie przeciw wirusowi HPV, a także edukację dotyczącą profilaktyki HPV.

Szczepienia są dobrowolne, dlatego prezydent Piotr Jedliński zachęca do udziału w projekcie wszystkie urodzone w latach 2009 i 2010 mieszkające w Koszalinie dziewczynki.

Decyzję o szczepieniu dziecka podejmują rodzice i opiekunowie prawni, a informacje na ten temat zawarte są na stronach: www.szczepienia.gis.gov.pl, www.szczepienia.phz.gov.pl, www.zaszczepsiewiedza.pl.

Sonda
Czy pracodawca powinien weryfikować szczepienia pracowników?

Szczepienia wykonuje koszalińska „Bezpieczna Przychodnia” przy ul. Lelewela 7. Rejestracja telefoniczna odbywa się w dni robocze w godzinach 9:00 do 16:00 pod numerem 789 340 268. Można też w tym samym terminie zarejestrować się osobiście w gabinecie nr 24.

Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn nie ma możliwości, by skorzystać ze szczepienia w najbliższych terminach, magistrat prosi o niezwlekanie z rejestracją, by mieć pewność szczepienia. O możliwości zaszczepienia decyduje bowiem kolejność zgłoszeń.

Szczepienie odbywać się będzie w każdy wtorek i środę w godz. 16:30-18:30 oraz w wybrane soboty. Koniecznie trzeba pamiętać o zabraniu dowodu osobistego i przed szczepieniem dokładnym wypełnieniu dokumentów otrzymanych od personelu medycznego.

Ostateczny termin zakończenia podawania pierwszej dawki mija 31 grudnia 2022 r. Druga będzie podana 6 miesięcy po pierwszej i oba szczepienia odbędą się w tej samej placówce do 30 czerwca 2023 r.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE