Koszalin z najlepszą opieką żłobkową w Polsce. Znamy najnowszy ranking

2022-12-23 13:25
Koszalin z 1 miejscem w kategorii najlepsza opieka żłobkowa
Autor: Materiały prasowe Koszalin z 1 miejscem w kategorii najlepsza opieka żłobkowa

Koszalin jest liderem opieki żłobkowej. Tak wynika z rankingu przygotowanego przez Tygodnik Samorządowy „Wspólnota”. Według zestawienia wśród miast na prawach powiatów Koszalin nie ma sobie równych w zapewnieniu opieki dzieciom do lat 3. W mieście objętych opieką instytucjonalną jest ponad 80 procent maluchów.

- Pięć lat temu Koszalin także był na pierwszym miejscu tego rankingu i to miejsce udało się utrzymać z czego się bardzo cieszę. Od tego czasu przybyło 100 miejsc w żłobkach i w tej chwili mamy 540 miejsc w żłobkach publicznych, a drugi sposób na to, żeby zorganizować i wspomóc opiekę żłobkową to dotacja, którą od 2012 roku przyznajemy rodzicom tych dzieci, które uczęszczają do żłobków prywatnych. Razem tych miejsc jest półtora tysiąca, co w tym roku pozwoliło nam na to, że z naszych żłobków mogą korzystać dzieci z ościennych gmin. Nie traktujemy wydatków na opiekę żłobkową czy edukacyjną jako ciężar, a jako inwestycję w młodego człowieka. Poza tym każda mama, która przystąpiła do naborów, mogła wrócić na rynek pracy. To duże ułatwienie dla rodziców, od lat taką politykę prowadzimy i nadal będziemy prowadzić- mówi prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Wskaźnik „użłobkowienia” w Koszalinie dobrze wypada na tle całego kraju.

- W kraju na dziś to jest 35 proc., a w Koszalinie 81 proc. Nasza przewaga jest na tyle duża, że pewnie w kolejnych latach będziemy dalej cieszyć się tytułem lidera, jednak chcielibyśmy dorównać do najlepszych krajów skandynawskich, a dzisiaj są to Duńczycy, którzy mają 90 proc. dzieci populacyjnych w systemie opiekuńczym - dodał wiceprezydent miasta Przemysław Krzyżanowski.

W przyszłym roku miasto na opiekę w żłobkach przeznaczy 17,5 mln zł. Prezydent Koszalina poinformował także, że samorząd nie ma na razie w planach budowy kolejnego żłobka publicznego, ponieważ na podstawie zebranych danych stwierdza, że nie ma takiej potrzeby.

Autor: Magda Wanowska-Miksa

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz. Przysmaki wigilijne i bożonarodzeniowe - czy rozpoznasz je wszystkie i zgarniesz komplet puntów?

Pytanie 1 z 23
Tradycyjne świąteczne ciasteczka to:
NAJLEPSZE GRY 2023, ELEKTRYCZNE POTWORY, FORMA NA LATO I KONCERTY 2023 | ESKA XD #064
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE