Jakie możliwości daje studentom Koszalin?

i

Autor: mat. prasowy

Jakie możliwości daje studentom Koszalin?

2022-09-13 12:31

Zgodnie z bieżącymi danymi statystycznymi, udostępnionymi przez GUS, bezrobocie w Koszalinie w 2022 roku, wynosi 4,9%, co stanowi znaczą poprawę w porównaniu z rokiem ubiegłym. Aktualna sytuacja dobrze rokuje dla wszystkich tych, którzy poszukują stabilnego zatrudnienia, jak również studentów czy emerytów, którzy oczekują wyłącznie pracy tymczasowej. Jakie oferty pracy w Koszalinie przodują? Jakie zawody określa się dziś mianem deficytowych? Jakie kroki podjąć w przypadku, w którym rynek pracy nie spełnia naszych wyśrubowanych wymagań? Na te i inne pytania, odpowiadamy w niniejszym artykule.

Rynek pracy w Koszalinie – jak wygląda?

Biorąc pod uwagę stabilny rozwój miasta, a także poziom bezrobocia, stale spadający do poziomu frykcyjnego, możemy śmiało założyć, że praca w Koszalinie jest łatwo dostępna niemal dla wszystkich, niezależnie od branży. Niemniej, istnieją pewne profesje, które niezmiennie pozostają u szczytów list zawodów deficytowych. Jedną z nich jest kierowca międzynarodowy, dostawca, czy kurier – branża transportowa jest bowiem jedną z najprężniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Co za tym idzie, łatwo o etat będzie miał także mechanik samochodowy, magazynier, czy elektryk.

Dużą rolę w lokalnym rynku pracy odgrywa także branża budowlana, której potrzeby również są podobne w wielu miastach w kraju. Problemów ze znalezieniem posady nie będzie miał zbrojarz, betoniarz, cieśla, szeregowy robotnik, operatorzy maszyn, czy nawet inżynierowie budowlani. Praca znajdzie się także w sektorze handlowo-usługowym: kasjer-sprzedawca, fryzjer, kosmetyczka, piekarz czy cukiernik – dla nich oferty pracy w Koszalinie również są dostępne.

Nie do przecenienia na lokalnym rynku pracy jest rola sektora finansowego, gdzie pracę znajdzie księgowy, przedstawiciel handlowy, czy ubezpieczyciel. Warto zwrócić uwagę na prężnie rozwijającą się branżę IT i marketingu – programiści, graficy, copywriterzy, administratorzy baz danych i wielu im podobnych, nie będzie miało problemu ze zdobyciem umowy o pracę.

Zawody deficytowe są nieliczne, dotycząc niemal wyłącznie niszowych profesji, takich jak filozof, socjolog, czy kulturoznawca. Niemniej, z uwagi na stopień wykształcenia takich osób i wszechstronność posiadanej wiedzy, z całą pewnością nie powinny one czuć się wyalienowane z koszalińskiego rynku pracy – czekają na nie oferty w zawodach pokrewnych, gdzie ich umiejętności bez dwóch zdań zostaną docenione.

Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia w Koszalinie?

Pod kątem ilości i jakości prezentowanych ofert, Koszalin nie wyróżnia się szczególnie na tle innych, polskich miast – internet wykazuje w tej mierze zdecydowaną przewagę. Portale ogłoszeniowe, agregujące wszelakie anonse dotyczące zatrudnienia (takiej, jak na przykład GoWork.pl), stanowią najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców metodę. Trudno się temu dziwić – szybki proces rekrutacji i wygodny kontakt z każdym z kandydatów, to zdecydowanie najmocniejsza cecha naboru zdalnego. Niemniej, szereg korzyści otrzymuje również osoba poszukująca zatrudnienia – w ciągu jednego tylko dnia, jest w stanie aplikować nawet na kilkaset różnych ofert, odpowiadających jej wymaganiom i umiejętnościom.

Oczywiście, nie jest to jedyna z metod, dzięki którym będziesz w stanie szybko zdobyć etat, choć zdecydowanie jest ona najefektywniejsza. Tak czy inaczej, jeżeli powszechna cyfryzacja Ci nie odpowiada, lub z innych względów preferujesz bardziej tradycyjne formy kontaktu, to nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko zgłosić się do upatrzonego zakładu i osobiście złożyć w nim swoje CV. Taki sposób nie gwarantuje Ci automatycznie otrzymania umowy o pracę, ale przedsiębiorca na pewno doceni Twój trud, priorytetowo traktując Twoją kandydaturę w trakcie najbliższej rekrutacji.

Warto przejrzeć także ogłoszenia w lokalnym urzędzie pracy, gdzie wbrew powszechnej opinii, wartościowe anonse może zdobyć zarówno osoba poszukująca pracy fizycznej, w mało wymagającym zawodzie bez doświadczenia, jak i kandydaci posiadający dyplom wyższej uczelni, pragnący rozwijać swoją karierę w nieco bardziej wymagających profesjach.

Praca dla studenta a umowa o pracę

Warto również pamiętać o tym, że Koszalin gwarantuje zatrudnienie także w niepełnym wymiarze czasowym, przede wszystkim dla studentów czy emerytów. Najczęściej podstawę zatrudnienia stanowi w takich sytuacjach umowa cywilnoprawna (np.: zlecenie), choć w przypadku wielu dużych firm – przede wszystkim rozpoznawalnych sieci handlowych i gastronomicznych – stosowana jest umowa o pracę, przewidziana w Kodeksie Pracy jako jedyna legalna forma zatrudnienia w większości sytuacji.

Studenci pracują najczęściej w takich zawodach, jak kasjer-sprzedawca, magazynier, pracownik fast-food, kurier miejski, czy doręczyciel ulotek. Biorąc pod uwagę ich aktualną ścieżkę edukacji, rzadko kiedy będziemy mówić o pracy na pełen etat (może dotyczyć studentów wieczorowych). W przypadku emerytów z kolei, preferowane profesje stanowi stróż nocny czy ochroniarz.

Warto wspomnieć, że dzięki wspomnianemu już upowszechnieniu się cyfryzacji, osoby poszukujące zatrudnienia tymczasowego, mogą postawić na pracę zdalną. W tej materii góruje branża IT i marketing, a więc takie zawody jak programista, grafik komputerowy, czy copywriter. Studenci mogą również rozważyć możliwość stażu w firmie, której profil działalności związany jest z ich edukacją.

Koszalin: alternatywy dla pracy na etacie

Możesz czuć, że praca na etacie w cudzej firmie, nie jest tym, czego pragniesz od życia, jednocześnie widząc alternatywne ścieżki rozwoju swojej kariery. Zależnie od branży, w jakiej zamierzasz się realizować, możesz postawić na freelancing i samodzielnie wyszukiwać swoich potencjalnych zleceniodawców. W zależności od osiąganych dochodów, może to wymagać od Ciebie założenia własnej działalności gospodarczej.

Rzecz jasna, Twoje plany mogą być dużo bardziej ambitne, oscylując wokół założenia poważnego przedsiębiorstwa, które swoimi pomysłami podbije rynek. Naturalnie, takie przedsięwzięcie wymaga zainwestowania dużo większego kapitału, którym osoba poszukująca zatrudnienia może po prostu nie dysponować. Wobec tego, warto rozejrzeć się za programami pomocowymi rządowego, bądź europejskiego autorstwa, by rozpocząć poważną działalność przy minimalnym wkładzie.

Pamiętaj również, że jeżeli Twój pomysł jest jedyny w swoim rodzaju i przyciąga zainteresowanie już na etapie planów, możesz zdecydować się na finansowanie społecznościowe, które z miesiąca na miesiąc staje się coraz popularniejszą formą pozyskiwania początkowych funduszy. Na największy sukces w tym zakresie mogą liczyć firmy związane z branżą IT, czy sektorem nowoczesnych technologii, choć inne gałęzie gospodarki nie są wykluczone – pamiętaj jedynie o tym, by odpowiednio zadbać o marketing swojej kampanii, a inwestorzy na pewno nie zostawią Cię w potrzebie.