Znamy najlepszych młodych wynalazców w Polsce. Politechnika Świętokrzyska rozstrzygnęła prestiżowy konkurs

2020-02-07 13:02
Politechnika Świętokrzyska rozstrzygnęła konkurs Student Wynalazca
Autor: Piotr Rogoziński Politechnika Świętokrzyska rozstrzygnęła konkurs Student Wynalazca

Poznaliśmy laureatów dziesiątej już edycji ogólnopolskiego konkursu Student Wynalazca, organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską. Władze uczelni spośród ponad 140 rozwiązań wybrali pięć najlepszych. W nagrodę ich autorzy wyjadą na Międzynarodową Wystawę Wynalazków do Genewy.

To była rekordowa edycja. Tym razem na konkurs organizowany przez Politechnikę Świętokrzyską wpłynęły dokładnie 144 rozwiązania z 26 uczelni w całej Polsce.

- Nasz konkurs przede wszystkim ma promować i wspierać studentów w komercjalizacji nowych rozwiązań. Jako efekt ich działalności badawczej pojawiają się nowe rozwiązania, które powinny znaleźć swoje miejsce na rynku, aby wspierać naszą społeczność - podkreśla prof. Bożena Kaczmarska, dyrektor Centrum Ochrony Własności Intelektualnej Politechniki Świętokrzyskiej.

Jak co roku, organizatorzy konkursu przyznali pięć równorzędnych nagród głównych. Jedna z nich trafiła do Adama Świerczyńskiego z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. - Proponujemy urządzenie, które daje możliwość spalania paliw odpadowych, czyli tańszych, za których składowanie ktoś musi płacić. My proponujemy, aby je spalić, a co więcej, zrobić to w sposób ekologiczny - mówi jeden z laureatów.

W gronie laureatów znaleźli się też Łukasz Kwaśny i Karol Fatyga z Politechniki Lubelskiej. Obaj zostali nagrodzeni za nowatorski transformator. - Może on służyć jako alternatywa, która może zastąpić transformatory energetyczne, stanowiące interfejs między siecią przesyłową średniego napięcia, a typową siecią podłączoną do naszych domów. Transformator wyróżnia się tym, że może gromadzić energię - podkreślają wynalazcy.

Nagroda główna trafiła też do Mateusza Łużnego z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za pracę nad biotransformacją związków roślinnych, Pauliny Kostrzewy-Demczuk, której rozwiązanie poprawia jakość materiałów budowlanych, a także do Marty Gackowskiej, Sandry Śmigiel i Natali Jerks z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, które opracowały system komunikacji roju dronów mający na celu unikanie kolizji.

Wszyscy laureaci wyjadą na Międzynarodową Wystawę Wynalazków do Genewy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE