Wyjątkowe widowisko historyczne w najbliższą niedzielę na Świętym Krzyżu

2022-08-17 13:09
Wyjątkowe widowisko w najbliższą niedzielę na Świętym Krzyżu
Autor: Starostwo Powiatowe w Kielcach

To będzie prawdziwy powrót do przeszłości. W najbliższą niedzielę, 21 sierpnia cofniemy się w czasie o cztery stulecia, do epoki znanej nam z podręczników do historii. A to za sprawą drugiej odsłony widowiska plenerowego „Opowieść jako żywa…”. W tym roku zorganizowane zostanie ono z okazji 410. rocznicy urodzin księcia wojewody Jeremiego Wiśniowieckiego. spotkanie prasowe na Świętym Krzyżu

O godz. 11.30 rozpocznie je Msza Święta w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu.

- Po nabożeństwie, o godzinie 13.00 na błoniach Świętego Krzyża rozpocznie się widowisko historyczne, przygotowane przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Przedstawiony zostanie żywot Jeremiego Wiśniowieckiego. Jednocześnie będą pokazy husarii, moda dworska - mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie Mirosław Gębski, starosta kielecki.

Całe wydarzenie ma przypominać, że właśnie w kryptach na Świętym Krzyżu spoczęło ciało Księcia, uznawanego za wybitnego dowódcę i znamienitego obrońcę Zbaraża.

- Jeremi Wiśniowiecki był wielką postacią w historii i to, że jest pochowany na Świętym Krzyżu, to pociąga za sobą zainteresowanie wielu turystów, pielgrzymów. Chętnie tu przybywają - mówi ociec Marian Puchała, superior Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu.

Podczas niedzielnego widowiska rekonstruktorzy z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, miłośnicy militariów i kultury polskiej XVII wieku zaprezentują widowisko „Żywot Jeremiego Wiśniowieckiego”, przybliżą też historię polskiej husarii.

W programie zaplanowano husarski turniej konny, pokaz musztry paradnej i bojowej halabardników, gonitwy. Zobaczymy rycerzy zakutych w stal i pancerze, z szyszakami, koncerzami, szablami i kopiami. Będzie też pokaz mody dworskiej, tańców z epoki i muzyki barokowej. Widowisku towarzyszyć będzie wykład prof. Krzysztof Brachy, który rozpocznie się o godz. 14.00.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Na czas jego trwania wokół Świętego Krzyża wprowadzone zostaną udogodnienia dla przyjeżdżających. Wyznaczone będą parkingi i drogi dojazdowe.

Patronat honorowy nad widowiskiem „Opowieść jako żywa…” objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Barwy szczęścia ZWIASTUN odcinka 2649 po wakacjach. Ostra walka Justina i Patryka o Oliwkę! Borys namówi Aldonę na dziecko

Quiz geograficzny. Nad jaką rzeką leży to miasto?

Pytanie 1 z 10
Londyn znajduje się nad:
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE