Wiosna w ogrodzie. Jakie rośliny, kwiaty i krzewy posadzić? Wybór jest duży, są też nowości. Zdjęcia

i

Autor: Piotr Stańczak Paweł Iwan z gospodarstwa ogrodniczego z Lubelszczyzny doradzał klientom podczas targów Agrotech 2023 w Kielcach.

Wiosna w ogrodzie. Jakie rośliny, kwiaty i krzewy posadzić? Wybór jest duży, są też nowości. Zdjęcia

2023-03-17 14:10

Czekamy z utęsknieniem na nadejście wiosny. To dla wielu z nas czas wytężonej pracy w gospodarstwie, na działce i w ogrodzie. Jakie rośliny czy krzewy wybrać? Poleca gospodarz z Lubelszczyzny Paweł Iwan.

Wybór roślin oraz krzewów jest duży. Na które zdecydować się, kiedy w marcu planujemy prace w ogrodzie?

Jakie kwiaty i krzewy sadzimy wiosną?

- Na pewno popularnością cieszą się trawy ozdobne, bylinki wieloletnie, malinotruskawki czy malinojeżyny, jest dużo nowości wśród krzewów. Wiosną popularne są także borówki amerykańskie - mówi Paweł Iwan z gospodarstwa ogrodniczego pod Lublinem, który był jednym z wystawców podczas targów rolniczych Agrotech 2023 w Targach Kielce.

Kiedy zacząć wiosenne prace w ogrodzie?

Kiedy najlepiej rozpocząć prace w ogrodzie? Oczywiście najlepiej już w tym czasie, kiedy ziemia nie jest zmarznięta, nie ma już śladów śniegu. Wtedy można już zacząć porządkować ogrody i sadzić rośliny owocowe, które są odporne na mróz. W polskim klimacie najlepiej przyjmują się hortensje bukietowe, krzewy, judaszowce, byliny czy różnego rodzaju trawy ozdobne, ponadto wspomniane borówki amerykańskie czy piwowiec japoński. Do smakowitości, które możemy posadzić, zaliczają się także derenie jadalne.

Jakie rośliny i krzewy na balkon?

Co z mieszkańcami bloków i kamienic, którzy do dyspozycji nie mają ogrodów a jedynie balkony czy tarasy? - Można posadzić w donicach ładne trawy ozdobne, rozpylnice japońskie, które rosną na przykład na wysokości 60 centymetrów. Popularne są też bylinki, które osiągają wysokość 30-40 centymetrów - wylicza Paweł Iwan.

Ceny wyżej wymienionych roślin czy krzewów są różne, zależą od wielkości sadzonki, rodzaju rośliny. Oscylują wokół 10-45 złotych.

Świętokrzyskie. Targi rolnicze Agrotech 2023 w Kielcach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE