Wejście na Łysicę w Górach Świętokrzyskich

i

Autor: www.e-bodzentyn.pl Szlak na Łysicę jest jednym z najbardziej popularnych miejsc dla miłośników górskiej turystyki.

W Świętokrzyskiem jak w Tatrach. Wybieramy się w góry? Przewodnik radzi, o czym należy pamiętać

2022-12-16 15:28

Wyprawy w góry często wymagają od nas więcej przygotowania nie tylko sprzętowego, ale też i fizycznego. Gór zimą nie wolno lekceważyć, a ciężkie szlaki występują nie tylko w popularnych pasmach w Polsce, ale też i u nas, w województwie świętokrzyskim.

Okazuje się, że w naszym województwie istnieje wiele możliwości na wypad w góry. Od tras łagodnych, aż do bardziej ekstremalnych, które przypominają chociażby tatrzańskie szczyty.

Góra Łysica, Góry Świętokrzyskie

i

Autor: E-Bodzentyn.pl Łysica potrafi zaskoczyć swoim urokiem w zimowej aurze i białym puchu

Najciekawszym szlakiem województwa, jest szlak czerwony, który poprowadzi nas od świętej Katarzyny na Łysice. To jest wejście, które powinno nam zająć około godziny wędrówki. Od świętej Katarzyny parkujemy przy klasztorze sióstr bernardynek. Przechodzimy obok kapliczki tak zwanej Żeromskiego Źródełka Świętego Franciszka. Dochodząc na szczyt naszej królowej. Dalej mamy możliwość wędrówki czerwonym szlakiem w kierunku przełęczy Świętego Mikołaja, a następnie zejść do Konina - mówi Dominik Kowalski, przewodnik świętokrzyski, regionalista.

Góra Zelejowa, Chęciny

i

Autor: Chęciny.pl Góra Zelejowa to niepozorny szczyt, który wymaga nie lada umiejętności. W latach 60 i 70 odbywały się na nim kursy taternickie.

Łysica to fakt, jest najwyższa w naszych górach świętokrzyskich, ale nie jest najcięższą górą na, którą możemy się wybrać. Jeżeli państwo by chcieli poczuć się jak na graniach górskich, szczytowych, takich tatrzańskich, to proponuje wędrówkę z Chęcin czerwonym szlakiem w kierunku Góry Zelejowa. To jest przejście, które wymaga nie lada umiejętności górskich. Jest to grań skalna, na której w latach 60. I 70. Odbywały się kursy taternickie dla klubu górskiego, który funkcjonował przy kieleckim PTTK. To przejście możemy urozmaicić szlakiem niebieskim w kierunku jaskini piekło i dalej iść w kierunku jaskini raj - dodaje dalej przewodnik.

Widok ze Świętego Krzyża na Pasmo Jeleniowskie

i

Autor: Paweł Cieśla - Staszek_Szybki_Jest Święty Krzyż jest jednym z symboli naszego regionu, to podstawowe miejsce do odwiedzenia wędrując po naszych, rodzimych górach

Szlak, który będzie kierowany dla rodzin z dziećmi, to oczywiście szlak niebieski prowadzący od Nowej Słupi na Święty Krzyż tzw. Drogą Królewską. Ten szlak powinien zająć około 45 minut. Możemy na nim poznać historię świętokrzyskiego Parku Narodowego i połączyć to zwiedzanie turystyczne gór świętokrzyskich z walorami historycznymi naszego regionu. Można przejść troszeczkę dalej. Proponuję taką wycieczkę połączyć z historią Stefana Żeromskiego, a mianowicie wyruszyć z Kielc do Wiernej Rzeki pociągiem i stamtąd wchodzą państwo na żółty szlak turystyczny imienia profesora Brauna, który 20 km przeprowadzi państwa przez uroki gór świętokrzyskich, aż do samych Chęcin - mówi Dominik Kowalski, przewodnik świętokrzyski, regionalista.

Góra Miedzianka, Chęciny

i

Autor: Chęciny,pl Ze szczytu Góry Miedzianki jesteśmy w stanie zobaczyć całe województwo świętokrzyskie

Warto jest wejść żółtym szlakiem na Górę Miedzianka, z której rozpościera się widok 360 stopni na całe góry świętokrzyskie. Szczęściarze będą mogli dostrzec również Tatry, które są oddalone od miedzianki blisko 200 km stąd już dawno udawało nam się robić zdjęcia właśnie z miedzianki. Dalej przechodzimy odwiedzając kolejne tereny kielecko - chęcińskiego parku krajobrazowego docierając żółtym szlakiem, przez Grząby Bolmińskie i Grzywy Korzeczkowskie w rejon Góry Zamkowej w Chęcinach, którą również można zdobyć bo zamek jest otwarty przez cały rok - sugeruje przewodnik świętokrzyski.

Wybierając się w wędrówki zimowe w góry nie wolno jednak zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu się. Trzeba wziąć ze sobą ciepłe ubranie, dostosowane do warunków pogodowych, ciepłą herbatę lub kawę do plecaka i naładowany telefon. Przewodnik podpowiada, że fundamentalnym elementem naszego wyposażenia jest mapa i zaplanowanie wcześniej odpowiednio wycieczki.

Mimo złej pogody turyści ciągle odwiedzają Bieszczady