Uwaga! Ślisko w Kielcach i Świętokrzyskiem. Meteorolodzy wydają ostrzeżenia

2022-12-03 0:37
Oblodzone chodniki w regionie świętokrzyskim
Autor: Piotr Stańczak Piesi w całym wojewodztwie świętokrzyskim (tu na ulicy 1 Maja w Skarżysku-Kamiennej) muszą uważać na śliskie chodniki.

W piątek wielu mieszkańców Kielc oraz województwa miało spore problemy z tym, aby poruszać się po oblodzonych chodnikach, uważać musieli także kierowcy. Niestety, prognozy synoptyków nie wskazują na to, aby w najbliższych godzinach ta sytuacja miała się poprawić.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie także dla Kielc i województwa świętokrzyskiego. W sobotę zwłaszcza rano i przed południem prognozowane są słabe opady śniegu, deszczu ze śniegiem, lokalnie marznącej mżawki, później również marznącego deszczu powodujące gołoledź. Strefa opadów będzie przemieszczać się z południowego wschodu na północ i północny zachód. Mogą one występować jeszcze w niedzielę rano.

Dla pieszych oznaczać to będzie trudności w poruszaniu się po chodnikach, zwłaszcza w miejscach, które nie zostały posypane na przykład piaskiem. Uważać muszą także kierowcy, dostosowywać prędkość aut do warunków panujących na drogach i zachowywać bezpieczną odległość od innych pojazdów.

Co warto z tej okazji przypomnieć? Zgodnie z artykułem 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel nieruchomości jest zobowiązany do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych bezpośrednio przy granicy jego nieruchomości. Wskazany obowiązek obciąża nie tylko właścicieli, ale także użytkowników wieczystych i inne osoby władające nieruchomością, na przykład najemców! Uwaga - właściciel nieruchomości może być ukarany grzywną za śnieg albo lód zalegający na chodniku wzdłuż ogrodzenia. Po drugie – co może być bardziej dotkliwe – może zostać pozwany przez osobę, która dozna uszczerbku na zdrowiu w wyniku upadku na nieodśnieżonym chodniku.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE