Mama, ciąża, dziecko

i

Autor: Pixabay

Szpital na Czarnowie jako placówka przyjazna mamom Rh(-)

2021-11-15 14:23

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach dołącza do kampanii, której celem jest budowanie świadomości społecznej w temacie konfliktu serologicznego, jego diagnostyki, następstw, a także realizacji profilaktyki śródciążowej w Polsce.​

Celem kampanii, w której będzie uczestniczył również Wojewódzki Szpital Zespolony, jest stworzenie Sieci Przychodni Przyjaznych Mamom Rh(-) na terenie całej Polski.

A czym jest konflikt serologiczny?

- Do tego konfliktu dochodzi, gdy dziecko dziedziczy po ojcu krew z czynnikiem Rh(+), a matka ma krew z czynnikiem Rh(-) - mówi Anna Mazur Kałuża, rzecznik szpitala na Czarnowie.

Po zetknięciu się krwi matki Rh-ujemnej z krwią dziecka Rh-dodatniego organizm kobiety zaczyna wytwarzać przeciwciała groźne dla rozwijającego się płodu (proces ten nazywa się immunizacją). Co może się przyczynić do ciężkiej choroby u noworodków.

Co zrobić, gdy czynnik krwi jest inny u płodu i u matki?

Po pierwsze, taka kobieta powinna się od razu zgłosić do placówki, w której będzie mogła przyjąć immunoglobinę.

Dr nauk medycznych Grzegorz Świercz, kierujący Kliniką Położnictwa i Ginekologii w WSzZ podkreśla, że w ośrodku pacjentkom z potwierdzoną niezgodnością antygenową i brakiem przeciwciał podawana jest immunoglobulina. Nie ma znaczenia gdzie kobieta prowadziła ciążę. – Podanie immunoglobuliny w szpitalu jest poprzedzone testem Coombsa. Procedura jest realizowana w ramach jednodniowej hospitalizacji. Pracownicy kliniki systematycznie edukują pacjentki w zakresie niezgodności antygenowej konfliktu serologicznego – mówi Grzegorz Świercz.

- W naszym szpitalu jest prowadzona edukacja. U pacjentek, u których wystąpi ten konflikt jest podawana immunoglobina w szpitalu - dodaje Anna Mazur-Kałuża.

W kampanię zaangażowało się wielu wybitnych ekspertów z dziedziny położnictwa, ginekologii i perinatologii, w tym m.in.: prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś – krajowy konsultant ds. perinatologii oraz prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski- krajowy konsultant ds. położnictwa i ginekologii.

Aktualna Mapa Placówek Przyjaznych Mamom Rh(-).:

http://konfliktserologiczny.pl/mapy-placowek/ 

Gwiazda TVP Ida Nowakowska nie pozwala dziecku oglądać telewizji

Czy twoje dziecko jest wysoko wrażliwe?

Pytanie 1 z 10
Twoje dziecko podczas ubierania: