Rozstrzygnięty przetarg na system ITS w Kielcach. Będzie sterował sygnalizatorami na ponad 60 skrzyżowaniach [VIDEO]

2020-02-10 11:54
Skrzyżowanie ul. Tarnowskiej i Seminaryjskiej w Kielcach
Autor: ACuk Skrzyżowanie ul. Tarnowskiej i Seminaryjskiej w Kielcach

Przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie Inteligentnego Systemu Transportowego wygrał polski oddział hiszpańskiej firmy Alumbrados Viarios Sociedad Anonima S.A. Jeżeli nie będzie odwołań Miejski Zarząd Dróg w Kielcach niebawem podpisze umowę z wykonawcą. Na realizację inwestycji firma będzie miała 840 dni.

To było drugie podejście do wyłonienia wykonawcy. W 2018 roku przetarg został unieważniony ponieważ wszystkie oferty znacznie przekraczały możliwości finansowe MZD. W drugim przetargu zwycięska firma zaproponowała ponad 31 mln 744 tys. zł. - Ta kwota zmieściła się w budżecie - mówi Jarosław Skrzydło rzecznik MZD.

Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał ponad 2 lata na stworzenie w Kielcach systemu. - Rok 2020 i część 2021 będzie przypadać na prace projektowe, natomiast prace w terenie i wdrażanie systemu to będzie rok 2021 i 2022 - podkreśla Jarosław Skrzydło.

ITS obejmie w Kielcach 61 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Na każdym zamontowane będą czujniki, kamery i detektory, które będą śledzić ruch. ITS będzie sterował sygnalizatorami w zależności od natężenia ruchu. Wszystko po to, żeby usprawnić przejazd komunikacji miejskiej. Każdy autobus będzie wyposażony w czujnik, który będzie łączył się z systemem przy dojeździe do skrzyżowań. - Tak, aby autobusy jeździły szybciej i punktualniej - dodaje rzecznik MZD.

Projekt zakłada również stworzenie Centrum Sterowania Ruchem na dworcu PKS. Przebudowane zostaną skrzyżowania - Tarnowskiej, Bohaterów Warszawy i Seminaryjskiej oraz Jagiellońskiej i Grunwaldzkiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE