Punkt przy ulicy Paderewskiego nie wydaje już żywności dla uchodźców

2022-05-06 12:27
Punkt pomocy dla uchodźców
Autor: UM Kielce

Punkt pomocy dla uchodźców przy ulicy Paderewskiego został odciążony. To, dzięki wypracowaniu modelu pomocy systemowej, który został uzupełniony o zorganizowaną pomoc żywnościową.

W punkcie pomocy dla uchodźców przy ulicy Paderewskiego Ukraińcy nie otrzymają już żywności. To zmiana, która zaszła kilka dni temu, poprzez wprowadzenie zorganizowanej pomocy żywnościowej.

Od 4 maja działają w Kielcach trzy Punkty Pomocy Humanitarnej dla Obywateli Ukrainy.  W każdym z nich potrzebujący mogą otrzymać co innego. Przy ul. Turystycznej 1 oraz przy ul. Wiśniowej 6 wydawane są przede wszystkim żywność oraz artykuły higieniczne i chemiczne, z kolei przy ul. Paderewskiego 49/51 - artykuły chemiczne, higieniczne oraz odzież.

- Działamy wszyscy razem, bo zależy nam aby jak najwięcej osób mogło otrzymać wsparcie. Dla obywateli z Ukrainy przygotowaliśmy specjalne mapy, które ułatwiają dotarcie do Punktów pomocy w Kielcach. Stany magazynowe naszych Punktów są wprowadzane do programu komputerowego. Dzięki temu jeżeli ktoś w punkcie Caritas otrzyma na przykład mąkę lub cukier, ale potrzebuje rzeczy których tam zabrakło, zostanie skierowany do nas i odwrotnie - mówi Magdalena Gościniewicz, dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Powodem takich zmian, jest m.in. odciążenie punktu przy ulicy Paderewskiego.

- Przez cały ten czas pracowaliśmy z władzami miasta, dyrekcją MOPR-u oraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych nad wypracowaniem modelu pomocy systemowej. Dzisiaj uzupełniamy go o zorganizowaną pomoc żywnościową. Cała nasza brygada z Paderewskiego oczekiwała tego dnia i dziękuję Pani wiceprezydent Bożenie Szczypiór i Pani dyrektor Magdalenie Gościniewicz za wzięcie tego ciężaru na siebie – mówi Katarzyna Zapała, kielecka radna, która koordynuje funkcjonowanie Punktu przy Paderewskiego. – Oczywiście nadal działamy i zapraszamy obywateli Ukrainy do nas. Przy Paderewskiego 49/51 wydawana będzie odzież, artykuły chemiczne, kosmetyczne i gospodarstwa domowego. Cały czas działa też kącik dla dzieci – dodaje Katarzyna Zapała.

W Punkcie przy Paderewskiego nadal zbierana będzie żywność, ale będzie przekazywana do Punktu przy ul. Turystycznej 1.

- Na Paderewskiego pozostają oczywiście chemia, wsparcie pod kontem tekstyliów i odzieży. Pozostaje też cały czas kącik dla dzieciaków - dodaje radna. 

W przyszłości Punkt przy ul. Paderewskiego ma się stać także miejscem spotkań Ukraińców oraz wsparcia od wolontariuszy.

- Punkt na Paderewskiego uzupełni jeszcze jedną przestrzeń. Zauważyliśmy, że Ci ludzie, którzy przybywają do nas z Ukrainy potrzebują miejsca, w który mogą się ze sobą spotkać i ze sobą porozmawiać. Ale też potrzebują tego kontaktu z nami, po to, aby zobaczyć i nauczyć się jak funkcjonować w Polsce i w naszym mieście. Myślimy o tym, żeby rozwijać Paderewskiego w tym kierunku - informuje Katarzyna Zapała.

Za KOMUNY BYŁO LEPIEJ! Polacy żądają powrotu PRL | Komentery

Czy możesz mieć zespół lęku uogólnionego?

Pytanie 1 z 7
Jak często w ciągu ostatnich dwóch tygodni czułeś się zdenerwowany lub spięty?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE