Prokuratura

i

Autor: MiamiAccidentLawyer/CC0/pixabay.com

Prokuratura chce warunkowego umorzenia śledztwa w sprawie śmierci prof. Rokity

2022-06-29 16:21

Kielecka prokuratura chce warunkowego umorzenia śledztwa przeciw podejrzanym w sprawie śmierci profesora Wojciecha Rokity - informuje Polska Agencja Prasowa. Chodzi o autorów wpisów zniesławiających lekarza. Śledztwo zostało umorzone także w pozostałych wątkach.

Jak przekazał PAP Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach, śledczy złożyli do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania przeciw siedmiu podejrzanym o zniesławienie prof. Wojciecha Rokity. W ocenie śledczych z uwagi na całokształt materiału dowodowego, w tym postawę procesową podejrzanych, oraz wagę zarzucanego im czynu, zachodziły przesłanki do skierowania wniosku o warunkowe umorzenie postępowań wobec wszystkich podejrzanych.

Jednocześnie śledczy umorzyli postępowanie w wątku, który miał wyjaśnić, czy ktoś skłaniał profesora do targnięcia się na życie. - W tym wątku nie stwierdzono, żeby doszło do popełnienie przestępstwa – przekazał Prokopowicz.

Śledczy badali także kwestie związane z administrowaniem forami internetowymi, na których pojawiły się wpisy. W tym wypadku również nie dopatrzono się nieprawidłowości. W ocenie śledczych osoby odpowiedzialne za administrowanie platformami zachowały się zgodnie z prawem, reagowały na uwagi pokrzywdzonego oraz członków jego rodziny i usuwały wpisy.

Decyzja prokuratury nie jest prawomocna. - Osoby, które reprezentują pokrzywdzonego zmarłego lub też zostały pokrzywdzone tymi czynami, mogą w ciągu siedmiu dni złożyć zażalenie" – zaznaczył Prokopowicz.

Kim był prof. Wojciech Rokita?

Prof. Wojciech Rokita w marcu 2020 roku targnął się na swoje życie w szpitalu przy ul. Radiowej w Kielcach. Trafił do niego z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem. Najbliżsi, którzy złożyli doniesienie w tej sprawie, uważają, że do śmierci prof. Rokity doprowadziła fala hejtu i fake newsów, zamieszczonych na forach internetowych. Lekarza oskarżano w nich m.in. o nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego.

Prof. Rokita od 2012 roku był szefem Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Funkcję konsultanta wojewódzkiego w tej dziedzinie, pełnił przez pięć lat, do wiosny 2018 roku. Zrezygnował ze stanowiska z przyczyn osobistych. W czasie, gdy pełnił funkcję konsultanta, umieralność okołoporodowa noworodków w regionie zmalała do najniższej w kraju.

Rokita od 2015 roku, oprócz specjalizacji w dziedzinie ginekologii i położnictwa, był również specjalistą w dziedzinie perinatologii. Od roku 2012 posiadał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych, a także tytuł profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, gdzie kierował Zakładem Profilaktyki w Ginekologii i Położnictwie na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu.

"Nie daj się sprzedać"

QUIZ. Dziwne słowa w języku polskim. Wielu na pewno nie znasz!

Pytanie 1 z 15
Ladaco to inaczej:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE