Nawet mandatu 1500 zł za tablice rejestracyjne. Jak uchronić się przed karą?

2022-08-05 10:13
Mandaty za tablice rejestracyjne
Autor: Pixabay

Zakrywanie, zdejmowanie i ozdabianie tablic rejestracyjnych jest procederem karalnym. Mandat dostaniemy również za brudne tablice rejestracyjne. Stawki są dosyć wysokie i mogą sięgać nawet 1500 zł.

Mandat za tablice rejestracyjne - kary od 100 do 1500 zł

Od wielu lat w taryfikatorze mandatów istniały pozycje dotyczące tablic rejestracyjnych, ale kary za nieprawidłowości były symboliczne. W granicach 50 - 100 zł. W 2022 roku weszły szczegółowe przepisy na ten temat i kary są zdecydowanie wyższe. Jest kilka paragrafów, na które może się powołać policjant, chcąc uargumentować mandat za tablice rejestracyjne.

Mandat za brudne lub nieczytelne tablice rejestracyjne

Szczególnie zimą trudno utrzymać tablice rejestracyjne w należytej czystości, należy jednak wiedzieć, że niedopełnienie tego obowiązku grozi mandatem w wysokości 100 zł. Taki sam mandat dostanie osoba, której tablica nie jest czytelna w wyniku zniszczenia.

Mandat za inne tablice rejestracyjne

Mandat w wysokości 300 zł można dostać za umieszczanie na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie ma zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczania tablicy rejestracyjnej. Oznacza to tyle, że jeśli w miejscu na tablicę zmieści się klasyczna, szeroka tablica standardowa, to taka powinna być, a nie ta mniejsza m.in. dla pojazdów z USA.

Mandat za zakryte tablice rejestracyjne

Mandat za tablice może wynieść także 500 zł. Na taką grzywnę można się narazić zakrywając tablice. Jest to bowiem uznane za działanie świadome i celowe, gdzie celem jest niewykrycie pojazdu przez urządzenia do pomiarów prędkości. Używanie jakichkolwiek nalepek i ozdób, które powodują nieczytelność tablicy rejestracyjnej, również może kosztować 500 zł. Może to być nieduża naklejka, która powoduje nieczytelność całego numeru rejestracyjnego. Tyle samo kary dostaniemy za umieszczenie tablic w innym miejscu niż do tego przeznaczone. Dotyczy to np. samochodów poddanych tuningowi.

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej

Najwyższa kara, jaką kierowca może dostać za tablice rejestracyjne, a konkretnie za ich brak to 1500 zł i wynika ona nie z taryfikatora mandatów, lecz z Kodeksu wykroczeń. Jest to grzywna z art. 94. § 2. za poruszaniem się pojazdem pomimo braku dopuszczenia do ruchu. Tymczasem brak tablicy rejestracyjnej jest równoznaczny z brakiem dopuszczenia do ruchu. To samo dotyczy obowiązującej wraz z tablicą nalepki kontrolnej na przedniej szybie.

Wielu motocyklistów podgina tablice rejestracyjne, za to również może grozić mandat nawet do 1000 zł.

Politycy od kuchni - Ryszard Czarnecki

QUIZ. To coś dobrego czy złego? Szalony test! Masz 50 proc. szans

Pytanie 1 z 12
Czarny kot spokojnie, z godnością i charakterystyczną dla swojego gatunku nonszalancją, przechodzi Ci drogę w poprzek. Według starego przesądu to coś dobrego czy złego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE