Idzie nowa perspektywa unijna, a wraz z nią 277 milionów euro dla świętokrzyskiego

2021-03-17 10:42
Świętokrzyskie
Autor: Pixabay/Kamilfoto

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego podsumowuje kończącą się perspektywę unijną i przymierza się do nowej. Od 2014 władze województwa zrealizowały 1200 projektów społecznych, dofinansowanych kwotą 1,4 mld złotych z funduszy Unii Europejskiej. Już teraz wiadomo, że region z nowej perspektywy będzie miał do wykorzystania 277 milionów euro.

– Województwo świętokrzyskie jest w czołówce polskich regionów pod względem tempa i sprawności wdrażania projektów społecznych RPO i to jest powód do zadowolenia. Jednak prawdziwą satysfakcję daje świadomość, że dzięki funduszom unijnym mamy realny wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców naszego regionu – powiedziała podczas spotkania wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.

– Ten pozytywny wpływ widać w wielu sferach życia społecznego. Np. dzięki projektom RPO powstało ponad 900 miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi. To niezwykle potrzebne wsparcie z pewnością doceniło 1800 młodych rodziców, głównie mam, które dzięki temu mogły wrócić na rynek pracy. W przedszkolach powstało ponad 2,7 tys. nowych miejsc dla dzieci. W kończącym się RPO bardzo dużą wagę przykładaliśmy do wspierania szkolnictwa zawodowego – jednym z efektów jest objęcie 5,6 tys. uczniów płatnymi stażami u pracodawców. W sferze zdrowia ważnym osiągnięciem są programy badań profilaktycznych, z których skorzystało ponad 47 tys. osób. W sferze rynku pracy możemy cieszyć się m. in. z ponad 5,2 tys. nowych miejsc pracy, które przedsiębiorczy mieszkańcy naszego regionu mogli utworzyć dzięki bezzwrotnym dotacjom na założenie własnej firmy.

– To oczywiście tylko wybrane efekty z lat 2014-2020. Traktujemy je jako punkt wyjścia i inspirację do kolejnej perspektywy finansowej, w której jako województwo będziemy mieli do dyspozycji co najmniej 277 mln euro – dodała Renata Janik. – Prowadzimy obecnie negocjacje z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej; ich celem jest zdobycie dodatkowej kwoty 111 mln EUR.

– Dane demograficzne pokazują, że nasze społeczeństwo starzeje się, w związku z tym w nadchodzących latach ważnym elementem unijnej pomocy będą projekty dla seniorów – podkreśliła dyrektor Departamentu Wdrażania EFS UMWŚ Katarzyna Kubicka. 

Czym się różni ciasto piaskowe od drożdżowego.
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE