Grypa atakuje i zbiera śmiertelne żniwo. Zmarło już ponad sto osób, jest rekordowa liczba zachorowań.

i

Autor: Pixabay

Grypa atakuje i zbiera śmiertelne żniwo! Zmarło już ponad sto osób, jest rekordowa liczba zachorowań

2023-03-08 10:38

Tegoroczny sezon zachorowań na grypę w Polsce jest jednym z najcięższych od dziesięciu lat. Pod koniec minionego miesiąca odnotowano już ponad 108 zgonów z jej powodu.

Według danych epidemiologicznych z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego tylko do 22 lutego 2023 roku zaraportowano blisko cztery miliony złotych przypadków zachorowań, ponad 24 tys. hospitalizacji oraz 108 zgonów wywołanych wirusem grypy. Oznacza to, że dziś system mierzy się z jednym z najcięższych sezonów od ponad 10 lat.

Grypa postraszy jeszcze w kwietniu?

Eksperci alarmują, że ten rok będzie z pewnością rekordowy pod kątem liczby zgonów wywołanych wirusem grypy. Sezon zachorowań nadal trwa, a liczba raportowanych zakażeń jest obecnie wyższa niż w tym samym okresie w 2022 roku. Po pandemii COVID-19 obserwują również wydłużanie się sezonu zachorowań na grypę, co oznacza, że według prognoz ekspertów wirus może być bardzo aktywny aż do kwietnia.

Jedną z przyczyn wysokiej zachorowalności i dużej śmiertelności Polaków wywołanej wirusem grypy jest bardzo niska wyszczepialność w tym sezonie szczepień przeciw grypie. Eksperci wskazują na spadek ilości szczepień o około 20% w porównaniu z poprzednim sezonem. Z danych zaraportowanych do Centrum E-Zdrowia do połowy lutego zaszczepiło się niecałe 1,6 mln Polaków, czyli około pięć procent ogółu naszego społeczeństwa, w tym głównie seniorzy po 60 roku życia.

- Niestety po pandemii COVID-19 i wzmożonej ogólnoświatowej akcji szczepień obserwujemy w społeczeństwie zmniejszoną motywację do ich wykonywania. Pod względem stanu zaszczepienia przeciw grypie jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Powinniśmy więc w nadchodzącym sezonie zarówno wzmocnić edukację jak i zastosować wszelkie możliwe mechanizmy i narzędzia by przeciwdziałać temu negatywnemu trendowi” – podkreśla profesor doktor habilitowany Adam Antczak, przewodniczący Rady Ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Wciąż można się zaszczepić

Zdaniem ekspertów warto nadal upraszczać dostęp do szczepień poprzez wykonanie całości szczepienia w POZ, aptece lub praktyce pielęgniarskiej podczas jednej wizyty, poszerzać grupy osób uprawnionych do bezpłatnych szczepień m.in. o dzieci do 5 roku życia i seniorów od 65 roku życia oraz przywrócić bezpłatne szczepienia dla pracowników ochrony zdrowia.

Konieczne jest również wykorzystanie wszelkich środków, jakimi dysponują obecnie agendy rządowe np. e-skierowania, e-karty szczepień, opieka koordynowana i rekomendacje lekarzy rodzinnych oraz medycyny pracy do stworzenia skoordynowanego planu dla szczepień.

- Wciąż możemy zaszczepić się przeciw grypie i jej powikłaniom, ponieważ obecnie mamy zarówno do czynienia wciąż z wysoką liczbą zachorowań wywołanych wirusem grypy jak i współwystępowaniem zachorowań na grypę i inne choroby zakaźne w tym COVID-19 i RSV” – dodaje prof. Antczak.

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą