DK78 Kije - Chmielnik

i

Autor: GDDKiA Kielce

Finisz prac na DK78 między Kijami a Chmielnikiem

2021-12-21 10:24

Zakończył się zasadniczy etap rozbudowy odcinka drogi krajowej nr 78 Kije - Chmielnik. Od kilku dni jeździmy nim już bez objazdów i utrudnień. Tymczasowe oznakowanie powróci jednak w przyszłym roku w związku z kontynuacją prac na fragmencie tej trasy przed Chmielnikiem. Zakończenie inwestycji planowane jest w lipcu 2022 r.

W przyszłym roku, zgodnie z planem, kontynuowane będą roboty remontowe na około 1,5-kilometrowym odcinku DK78 w miejscu skrzyżowania z przyszłym przebiegiem DK73 (projektowanym w ramach prac przygotowawczych dla obwodnicy Chmielnika).

- Zakres robót na tym odcinku został zmieniony w związku z planowaną w tym samym miejscu kolejną inwestycją. Prace remontowe rozpoczną się, jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne. Do tej pory kierowcy będą mogli jeździć bez utrudnień, korzystając z nowego wiaduktu nad linią kolejową. W czasie kontynuacji robót, planowane jest wprowadzenie ruchu wahadłowego i czasowe przywrócenie objazdów dla ruchu tranzytowego - informuje Małgorzata Pawelec, rzecznik kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przypomnijmy, że droga krajowa nr 78 to ważna trasa łącząca woj. świętokrzyskie ze Śląskiem i południową granicą państwa. Krzyżuje się w Chmielniku z drogą krajową nr 73. 

- W ramach pierwszego etapu inwestycji, około 9-kilometrowy odcinek między Kijami a Chmielnikiem został rozbudowany, wzmocniony i dostosowany do przenoszenia obciążeń 11,5 tony na oś. Poprawę bezpieczeństwa i skrócenie czasu podróżowania zapewnia wiadukt nad linią kolejową LHS nr 65 Hrubieszów - Sławków Południowy, który zastąpił tradycyjny jednopoziomowy przejazd kolejowy - zaznacza Małgorzata Pawelec.

Projekt zakładał także wykonanie wykopów i nasypów, przebudowę i budowę skrzyżowań, wykonanie odwodnienia i kanalizacji deszczowej oraz przebudowę i budowę przepustów pod drogą i pod zjazdami. W ramach inwestycji powstały też chodniki, zjazdy i zatoki autobusowe, wykonano oznakowanie poziome i pionowe oraz usunięto kolizje z istniejącą infrastrukturą techniczną. Posadzono również drzewa i krzewy. W ramach inwestycji, o wartości około 60 mln zł, poprawiono także geometrię drogi poprzez m.in. złagodzenie łuków i spadków. Dla zapewnienia obsługi przyległych terenów wybudowane zostały drogi dojazdowe.

Przejazd tunelem POW

QUIZ. Czy masz szósty zmysł?

Pytanie 1 z 9
Jakie są Twoje sny?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE