Praca w Kielcach

i

Autor: mat. prasowe

Praca

Czy szukanie pracy w PUP jest skuteczne?

2023-03-23 8:16 Materiał sponsorowany

Można by zaryzykować stwierdzenie, że sytuacja na rynku pracy w Polsce może napawać optymizmem. Stosunkowo niska stopa bezrobocia poświadcza, że pracę bez trudu można znaleźć niemal w każdym sektorze. Jednak gdzie szukać zatrudnienia? Czy szukanie pracy w PUP jest skuteczne?

Kto będzie miał największe szanse na zdobycie zatrudnienia w Urzędzie Pracy? Co trzeba zrobić, by zarejestrować się jako osoba bezrobotna? Z jakich benefitów można wówczas korzystać? Jak PUP może pomóc nam w otwarciu własnej działalności gospodarczej? Gdzie jeszcze warto szukać zatrudnienia? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Oferty zatrudnienia w Urzędzie Pracy – do kogo są kierowane?

Wbrew obiegowej opinii, oferty zatrudnienia w Urzędzie Pracy nie są kierowane wyłącznie do niedoświadczonych pracowników, charakteryzujących się relatywnie niskimi kwalifikacjami – choć nie da się ukryć, że ogłoszenia dotyczące pracy fizycznej przeważają. Robotnik, kasjer-sprzedawca, ochroniarz czy magazynier to anonse, których obecności niemal zawsze możemy się spodziewać.

W przypadku niektórych zawodów, od kandydata będzie się wymagać określonych umiejętności technicznych, związanych z obsługą komputera czy odpowiednich narzędzi, jak również wiedzy teoretycznej w omawianym zakresie. Przykładem takich profesji może być elektryk czy spawacz.

Oczywiście osoby o wykształceniu wyższym również mogą znaleźć zatrudnienie w Urzędzie Pracy, choć oferty do nich kierowane nie będą tu tak częste. Pracodawcy umieszczający swoje anonse w PUP często kierują je bezpośrednio do osób niepełnosprawnych, a także – najczęściej w przypadku emerytów i studentów – do osób, które chciałyby podjąć pracę tymczasową.

Rejestracja jako bezrobotny – co będzie potrzebne?

Zarejestrować się jako osoba bezrobotna można zarówno przez internet (przy pomocy profilu zaufanego) lub w siedzibie właściwego dla nas PUP. W tym celu będziemy jednak zmuszeni dostarczyć szereg niezbędnych dokumentów, potwierdzających naszą tożsamość, wykształcenie, umiejętności i dotychczasową ścieżkę kariery. Wymienić w tym zakresie należy:

  • Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości,
  • Świadectwo ukończenia szkoły,
  • Wszystkie świadectwa pracy (lub inne dowody potwierdzające pracę, na przykład umowy zlecenie),
  • Dyplomy poświadczające przebyte kursy i szkolenia,
  • Inne dokumenty niezbędne dla procesu rekrutacji (np. orzeczenie o niepełnosprawności, zaświadczenie o przeciwwskazaniach do wykonywania określonych prac, etc.).

Po udanej rejestracji będziemy mogli mieć pewność, że pracę zdobędziemy szybko i bez większych problemów. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że gdy finalnie otrzymamy już zatrudnienie, z Urzędu Pracy trzeba będzie się wyrejestrować – w przeciwnym razie będzie nam grozić kara grzywny w wysokości nie mniejszej niż 500 złotych.

Benefity dla bezrobotnych

Jednym z najbardziej oczywistych benefitów jakimi może pochwalić się osoba bezrobotna, będzie otrzymanie zasiłku, który może realnie ułatwić poszukiwanie pracy. Do tego warto dodać możliwość korzystania z państwowej służby zdrowia, a także opcję uczestnictwa w rozmaitych kursach i szkoleniach, które mogłyby podnieść nasze zawodowe kwalifikacje.

Własny biznes jako bezrobotny? To możliwe!

Być może niewiele osób o tym wie, ale dzięki wsparciu PUP zarejestrowana osoba bezrobotna będzie mogła bez przeszkód otworzyć własny biznes! W tym celu należy wypełnić wniosek o przyznanie odpowiedniego kapitału z Funduszu Pracy.

Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej są bezzwrotne – nie jest to żadna pożyczka. Naturalnie, zgodnie z regulaminem usługi, wszystkie środki muszą zostać wykorzystane na rzeczywiste podjęcie działalności gospodarczej. Trzeba jednak pamiętać, że całkowita wartość świadczenia nie może przekroczyć sześciokrotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, liczonego w dniu podpisania umowy.

Gdzie jeszcze warto rozglądać się za pracą?

Jeżeli żadna nie przypadło Ci do gustu ani szukanie zatrudnienia za pośrednictwem Urzędu Pracy, ani mozolne próby otwarcia własnego biznesu, to będziemy w stanie polecić Ci jeszcze kilka sposobów, dzięki którym z całą pewnością bez trudu zdobędziesz upragnione, stabilne zatrudnienie. Jedną z najbardziej efektywnych możliwości da Ci oczywiście internet i skorzystanie z asysty takich portali jak na przykład GoWork, który od wielu lat zajmuje się łączeniem pracodawców z idealnymi kandydatami.

Przedsiębiorcy cenią sobie opisywane rozwiązanie z uwagi na możliwość przyspieszenia procesu rekrutacji nawet o kilka tygodni, dzięki bezproblemowej i wygodnej weryfikacji nadsyłanych ku nim aplikacji. Osoby poszukujące zatrudnienia mogą z kolei bez większych problemów zmaksymalizować swoje szanse, odpowiadając swoim CV nawet na kilkadziesiąt ogłoszeń dziennie.

Jeśli jednak dobrodziejstwa cyfryzacji również Cię nie przekonują, to do Twojej dyspozycji pozostaje zawsze osobisty kontakt z pracodawcą. Wystarczy zwyczajnie wybrać się do siedziby wcześniej upatrzonego przedsiębiorstwa i złożyć swoje CV na biurku potencjalnego pracodawcy. Trudno jednak w tej sytuacji mówić o jakiejkolwiek efektywności, bowiem jeżeli aktualnie w firmie nie jest prowadzony żaden proces rekrutacyjny, to Twoim jedynym co Ci pozostanie, będzie postaranie się o zrobienie na przedsiębiorcy na tyle dobrego wrażenia, by w trakcie najbliższego naboru priorytetowo potraktował Twoją kandydaturę.