Coraz więcej pożarów sadzy w kominach. Apel świętokrzyskich strażaków

2021-12-09 12:05
Komin
Autor: JerzyGorecki /CC0/pixabay.com

Świętokrzyscy strażacy coraz częściej wyjeżdżają do pożarów sadzy w kominach. Tylko od września w naszym regionie odnotowano ponad 130 takich interwencji - o wiele więcej niż podczas ubiegłorocznego sezonu grzewczego. Dlatego strażacy apelują, aby mieszkańcy domów regularnie czyścili przewody kominowe.

W związku z pożarami sadzy w kominach strażacy najczęściej interweniowali w Kielcach i powiecie kieleckim, koneckim oraz ostrowieckim. W porównaniu do poprzedniego roku, w analogicznym czasie, liczba wyjazdów wzrosła o 10 proc. Tylko z wtorku na środę odnotowano siedem takich interwencji.

- Kiedy temperatury utrzymują się w okolicach -5 stopni, piece zaczęły pracować na większych obrotach, po to żeby dostarczyć ciepło, to od razu wychodzą kwestie braku czyszczenia przewodów kominowych.Tam, gdzie ta sadza była nagromadzona, tam niestety się zapaliła - podkreśla Marcin Nyga z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Pożar w kominie może doprowadzić do jego pęknięcia, a wówczas ogień szybko przeniesie się na dach budynku. Co równie groźne, z nieszczelnego komina wydobywają się toksyny, w tym tlenek węgla.

- Jeżeli do pożarów sadzy dochodzi w nocy i do środka budynku, do sypialni, dostaną się te toksyczne substancje, to niestety to jest gotowy przepis na tragedie - zaznacza Marcin Nyga.

Strażacy radzą, by przewody kominowe czyścić przynajmniej raz na kwartał.

Poradnik Zdrowie: problemy zdrowotne polskiego społeczeństwa
Sonda
Ile zamierzasz wydać na święta?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE