Coraz więcej kradzieży na wnuczka. Policja Apeluje o ostrożność

2022-08-05 13:41
Złodziej komputer
Autor: Pexels

Ostatnimi czasy w naszym regionie dochodziło do wielu oszustw metodami "na wnuczka" czy "na policjanta". Wakacje często usypiają naszą czujność, a złodzieje wykorzystują to. Jak zapobiec takim sytuacjom? Odpowiada nam policjantka.

Oszuści wykorzystują wakacje, by w sposób bardziej arogancki wykorzystać nasze roztargnienie. Najważniejszą i nadrzędną zasadą jest ograniczone zaufanie, do podejrzanych telefonów, wizyt czy wiadomości, które dostajemy na komunikatorach.

"Trzeba sobie gdzieś sobie zakodować z tyłu głowy, że jeżeli słyszymy słowa klucze: policjant, urzędnik i pieniądze, to z automatu powinna nam się zapalić czerwona lampka, że sprawa może dotyczyć oszustwa. Podkreślam, my jako służby mundurowe nigdy nie żądamy od osób żadnych wartości pieniężnych. Takie postępowania prowadzone są w inny sposób" - mówi młodszy aspirant Małgorzata Perkowska - Kiepas.

Policja ściga tego oszusta. Wyłudził od seniorki ogromne pieniądze

Zawsze starajmy się weryfikować informacje jakie do nas docierają. Sprawdzając osoby, które próbują się z nami skontaktować często ograniczamy ryzyko kradzieży.

"Zawsze jest tak, że policjant ma przy sobie legitymację służbową. Zwróćmy uwagę, że mówimy o legitymacji, a nie odznace z numerem. Zawsze możemy spisać stopień służbowy, imię i nazwisko i wydzwonić dyżurnego - by upewnić się czy policjanci prowadzą właśnie czynności w moim miejscu zamieszkania. Przyjmując interesantów nie wpuszczajmy wszystkich do mieszkania, weryfikujmy osoby" - apeluje policjantka.

Przezorny zawsze ubezpieczony - zwykło się mawiać, stąd też bądźmy ostrożni do kontaktów z nieznajomymi. Kwoty jakie ostatnio zostały skradzione przez złodziejów to nie setki złotych, a tysiące, a czasem nawet dziesiątki tysięcy. Bądźmy ostrożni, a nasze oszczędności będą bezpieczne - apeluje świętokrzyska policja.

Sonda
Czy złodzieje powinni być karani surowiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE